Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Aandu karstiorg = Aandu karstialaVäljad: peida ,kuva
NimiAandu karstiorg = Aandu karstiala
LoodusobjektKarstivorm
AsukohakirjeldusRapla maakond, Kohila vald, Aandu küla. Kohila - Hageri maanteest lõuna pool. Ulatub Madise talust Päevati taluni.
IseloomustusAandu karstiala osa, mis hõlmab 0,8 km pikkuse põhja - lõunasuunalise karstioru, kus leidub mitmes kohas kurisuid. Ümbruskonna pinnakatteks on siin kuni 2,5 m moreeni, aluspõhja ülemisteks kihtideks Vormsi lade. Orus voolab teemanti oja, mis tuleb Rabivere soo poolt. Esimeses kurisud ja neeldumiskohad asuvad Madise talu juures, kus org on muutunud kitsamaks ja sügavamaks. Siin esineb kolm hea neelamisvõimega kurisut, neist suurim on ligi 2 m sügav ja 17m lai, teised on 0,5 - 1 m sügavad. Ühes kurisus olevat vanasti olnud koopaava. Oja ulatub Madise talust põhja poole vaid suurvee perioodil, siis lõppeb see Toomassoni talu juures Urge augus, mis on suur, ligi 30m lai ja 2 m lai kurisu. Siin moodustub kevadeti lühiajaline järveke. Kurisu neelamisvõime ulatub 140 l/s. Oja voolu teel Madise kurisude ja Urge augu vahel on 4 väikest kurisut (Kroomani talu juures jt). Erakordselt veerikkal kevadel üle paljude aastate võib oja ulatuda põhja poole kuni Kohila - Hageri maanteeni, voolata selle alt läbi Kasu külani ja edasi Keila jõkke. Enne Kohila - Hageri maanteeni jõudmist Päevati talu kõrval ojal org puudub ja vesi voolab laiali, ujutades kohati põllu lühikeseks ajaks üle. Põllul esineb arvukalt karstilohke, mis on tekkinud üleujutuse aegadel vee neeldumisest ja karstilisest maapinna vajumisest. Nende sügavus on kuni 1,5 m ja läbimõõt kuni 20 m.
TähtsusTeaduslik, (intensiivselt arenev karstiala), maastikuline, põhjavee toiteala, õppeotstarbeline.
SeisundMadise talu ümbrus ebarahuldav, sest kohati on risustatud. Oja toiteala on osaliselt kuivendatud. Toomassoni ja Tori talu juures on ümbrus heakorrastatud.
KaitseAardu karstiala võeti 1961. Aastal riikliku kaitse alla Rapla rajooni RSN TK otsusega nr 122. Kaitsta on vaja esmajoones Madise ja Päevati talude vahelist oru lõiku. Hoida org riikliku kaitse all, tähistada, mitte risustada, mitte süvendada, oja veereziimi mitte muuta.
UuritusUuritud on geomorfoloogiliselt. Mõõdetud on Urge augu neeldumisvõimet. Andmeid on järgmistes töödes:
Seletuskiri Mahtra Rohelise Vööndi Metsamajandi looduskaitse skeemi juurde. Eesti Metsakorralduskeskuse käsikiri. Koostaja M. Raid. Tallinn, 1985.
Heinsalu. Ü, Eesti suurimate karstikoobaste rajoon. Rapla rajoon. Tallinn, 1976.
Petersoo. T, Aandu karstiala rehabiliteeritud. Ühistöö. 11.dets.1980. nr 145.
Andmeid on ka käsikirjalises töös "Mahtra Rohelise Vööndi Metsamajandi piirkonna looduskaitse objektid". Koostaja M. Raid. Ü/K "Metsaprojekt". Tallinn, 1985.
KirjandusSeletuskiri Mahtra Rohelise Vööndi Metsamajandi looduskaitse skeemi juurde. Eesti Metsakorralduskeskuse käsikiri. Koostaja M. Raid. Tallinn, 1985.
Heinsalu. Ü, Eesti suurimate karstikoobaste rajoon. Rapla rajoon. Tallinn, 1976.
Petersoo. T, Aandu karstiala rehabiliteeritud. Ühistöö. 11.dets.1980. nr 145.
Andmeid on ka käsikirjalises töös "Mahtra Rohelise Vööndi Metsamajandi piirkonna looduskaitse objektid". Koostaja M. Raid. Ü/K "Metsaprojekt". Tallinn, 1985.
Koostanud
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiRapla maakond, Kohila vald, Aandu küla