Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Suur-Paljassaare astangVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaPaljassaare hoiuala (KLO2000168)
NimiSuur-Paljassaare astang
AsukohakirjeldusSuur-Paljassaare põhjatipp, alates lõunapoolsete sõjaväerajatiste vastast rannal kuni idarannal oleva rändrahnuni.

Asukoht: Eesti Põhikaart (09.02.2006 Anu Jürgenson)
KaitseEi ole looduskaitse all, kuid praegu ka otsest ohtu ei ole, vähemalt seni, kui ei alustata seal ehitustegevust, mis võiks sulgeda juurdepääsu.
IseloomustusSuur-Paljassaare 5-6 m kõrguses murrutusastangus paljandub Põhja-Eesti paekalda esisele rannikutasandikule tüüpiline rohekas- või sinakashall põhimoreen. Viimast iseloomustavad suur savisisaldus ja arvukad tard- ja moondekivimite veerised. Moreenist välja uhutud veerised ja rahnud moodustavad astangu ees ja jalamil 4-5 m laiuse rannariba. Tormide ajal astangut murrutatakse, kuid suvisel ajal on suur osa paljandist kinni kasvanud.
Suur-paljassaare murrutusjärsak on noor, olles tekkinud Limneamere ajal, mil saar kerkis merest. See järsak on põhjasuunalise või veidi loodesse kalduvas künnises, tõenäoliselt voores, nii nagu on seda ka Väike-Paljassaar.
KoostanudA. Miidel 05.11.1997
SeisundHea, kuid ümbrus on risustatud Nõukogude Liidu sõjaväe poolt mahajäetud ehitiste varemetega, traataedadega jms.
TähtsusSuur-Paljassaare astang ja selles asuv moreenipaljand on üks väheseid kohti Soome lahes, kus võib uurida viimase jääaja liustiku taandumisel klindi esisel rannikutasandikul tekkinud põhimoreeni.
UuritusGeoloogiliselt uurimata.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHarju maakond, Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa