Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Vastse-Antsla allikadVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaAllikas Uue-Antsla kalatiigi lätted (Kaks devoni paljandiga allikat) (KLO4001061)
NimiVastse-Antsla allikad
AsukohakirjeldusVõrumaa, Antsla vald. Vastse- ja Vana-Antsla tee ääres, 1,5 km Uue-Antslast lõuna pool, kunagise kalakasvatuse tiikide ääres.
KaitseDevoni paljand ja allikad on looduskaitse all alates 17.05. 1985. a. (Võru raj. RSN TK otsus nr. 149). Kaitse säilitada.
KirjandusPloom, E, Veri, K. 1980. Võru rajoon. Siin- ja sealpool maanteed. Tallinn., lk. 98.
Kas tunned maad.1965. Toim. E. Varep. Tallinn. Eesti Raamat, lk. 676.
Heinsalu, Ü. 1987. Eesti NSV koopad. Tallinn. Valgus, lk. 85-86.
Metsakorralduskeskus. 1986. Võrumaa metsamajandi järelvalvepiirkonna looduskaitseobjektid. Käsikiri. Tallinn, lk.56-57.
IseloomustusVana-Antsla ja Vastse-Antsla asula vahel on ürgorg, milles voolab Antsla jõgi (nimetatakse ka Piiri ojaks). Kalakasvatuse kõrval on oru vasakpoolse nõlva jalamil allikate rühm koguvooluhulgaga 12 l/s. Paiknevad kahes sopis, on ka koopaid. Paljandub aluspõhi - Burtnieki lademe helehall, kohati kollakas liivakivi. Kokku on kirjeldatud 3 koobast (Heinsalu, 1984).
Kaitsealused allikad on uuristanud koopad. Läänepoolne allikas voolab välja suuremast koopast, mille kõrgus suudmes on 1,5 m, laius 2,3 m ning sügavus üle 6 m. Allikas väljub koopa paremast tagumisest nurgast, kuhu ta on uuristanud sügava madala käigu. Koopa vasakul küljel on 5 väiksemat urget, mis on kunagi ilmselt samuti allikate väljavoolukohad olnud, kuid praegu on need kuivad. Koopas on olnud varing ning allikas on uuristanud endale liivasse 80 cm sügavuse väljavoolutee. Allika vesi suubub ojakesena eesolevasse tiiki. Ojakese vooluhulk oli 1982. a. oktoobris 21 l/s, 1998.a. augustis 4 l/s.
Idapoolne allikas paikneb läänepoolsest u. 30 m kaugusel sama tiigi ääres. Allikas on uuristanud endale 0,5 m kõrguse ja umbes 2 m sügavuse koopa, mille põhi on üleni vee all. Allika vooluhulk on olnud vahemikus 0,2-0,5 l/s ning vesi suubub eesolevasse tiiki.
Kolmas Vastse-Antsla endise kalakasvatuse allikatest on kapteeritud, vesi juhitakse kanaliga (alguses lahtine, siis torudega maa alt) teise tiiki.
Vastse-Antsla kalakasvatus rajati 100 aastat tagasi, olles esimene Baltimail. Allikad varustasid veega ka kohalikku piimatööstust. Kalatiigid saavad oma vee kahest kaitsealusest allikast ja nendest lääne pool asuvast kapteeritud allikast. Abs. kõrgus 85 m. Allikad ja põhjapoolsed tiigid asuvad pargis. Oru nõlvadel esineb kuni 1,5 m sügavusi langatuslehtreid.
KoostanudH. Kink
E. Andresmaa
SeisundHea.
TähtsusGeoloogiline, veemajanduslik, turistlik.
UuritusH. Kink, 1970
Ü. Heinsalu, 1984.
Metsakorralduskeskus, 1986.
E. Andresmaa, M. Kõiv, 1998. - revisjonülevaatus.
LoodusobjektAllikas
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiVõru maakond, Antsla vald, Uue-Antsla küla
Seosed: peida ,kuva
Ürglooduse objekti veekogudUue-Antsla kalatiigi lätted VEE4705202
Uue-Antsla kalatiigi lätted VEE4705201