Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Järve luidestik ja randVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaJärve luidete maastikukaitseala (KLO1000232)
NimiJärve luidestik ja rand
Asukohakirjeldus8 km Kuressaarest piki Sääre mnt-d. Maantee ja mere vahel.
KaitseJärve luidestiku kaitseala. Pindala 53 ha.
KirjandusOrviku, K. 1974 Morskije berega, Tallin (vene k)
Raukas, A, Bird, E. || Orviku, K. 1994The provenance of beaches on the estonian islands of Hiiumaa and Saaremaa.
IseloomustusLuidestunud rannik 2-4 m (kohati 6-8 m) kõrguse aktiivse rannaastanguga. Luited moodustavd ebamäärase kujuga madalate küngaste rühmasid, kogu ala on kaetud männimetsaga. 1,5 ha on kasutuses supelrannana.
Kogu rannavöönd on geoloogiliselt noor: nii luidtete teke kui ka nende abrasioon mere poolt algas siin Hilis-Holotseenis Limnea mere ajal umb. 3500 - 3000 at. Praeguseks on luidete teke peaaegu lakanud.
Olenevalt veeseisust, rand kas stabiliseerub või rannaastang taandub. Nende arengutendentside vaheldumist on uuritud juba 60-nendatel aastatel. Sama protsess jätkub ka praegu. Liiva-kruusarand astangu ees on keskmiselt 10-15 m lai. Rannadünaamika selgitamiseks on uuritud ka veealust rannanõlva ja setete liikumist enne rannale jõudmist.
KoostanudR. Karukäpp.
SeisundRahuldav, vaatamata sellele, et asub Kuressaarele küllalt lähedal ja on intensiivselt külastatav puhkeala. Ehitatud on raudteid ja parklaid..
TähtsusTeaduslik, rekreatiivne, maastikuline.
Pikaajaliste rannadünaamika vaatluste ala. Iseloomulik näide kulutusprotsesside domineerimisest kruusa-liiva rannal. Ulatuslik ja terviklik luitesüsteem
UuritusKordusvaatlused ja mõõdistamised rannadünaamika uurimiseks Geoloogia Instituudi meregeoloogide poolt 1960-70-ndatel aastatel.
LoodusobjektRannavallid, rannamoodustised
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiSaare maakond, Saaremaa vald, Järve küla
Saare maakond, Saaremaa vald, Keskranna küla
Saare maakond, Saaremaa vald, Tehumardi küla