Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Kaiu mõhnastikVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaKääpa maastikukaitseala (KLO1000287)
NimiKaiu mõhnastik
AsukohakirjeldusJõgeva maakond. Saare vald. Kaiu (Jõe ja Kaiu) järvest ida ja kirde pool, mõlemal pool Saare - Kallaste maanteed.
KaitsePole kaitse all. Ei tohiks rajada kruusa-liiva karjääre. Eriti mõhnastiku järvepoolsesse massiivi.
KirjandusRõuk, A.-M. 1976. Vooremaa kujunemise põhijooni. - Eesti Loodus, 6, 367-374.
IseloomustusSelgepiiriline kahest massiivist koosnev mõhnastik ulatub Kaiu järvest 3 km kirde suunas ja 2,5 km loode-kagusuunas piki Kaiu järve idakallast (vt. joon. 1 ja 2). Mõhnade suurim abs. kõrgus ulatub 65 meetrini, liigestussügavus on 10-20 m. Mõhnad koosnevad põhiliselt liivast kruusa vahekihtide ja läätsedega . kohati on pinnavormide tuumikus ka moreeni. (joon. 2). Mõhnastik moodustab lüli Saadjärve voorestikku läbivast mandriliustiku põikvormide vööndist mis koosneb puhandusorgudest läbi voorte, marginaalsetest oosidest ja mõhnastikest (joon.1) ja on seostatud Sakala staadiumi servamoodustiste kujunemisega hilisjääajal Rõuk, 1976). Piklike mõhnade teljed on orienteeritud kahes valdavas suunas: liustiku liikumisega samasuunaliselt (340?) ja sellega peaaegu risti, mis annab meile teatud ettekujutuse hilisjääaja liustikus kujunenud lõhede paigutusest.
KoostanudR. Karukäpp
SeisundHea. Suhteliselt intensiivselt kasutusel. Rohkesti metsateid ja radasid ning puhkemaju.
TähtsusTeaduslik. Maastikuline. Puhkemajanduslik.
UuritusEesti Geoloogiakeskuse poolt on rajatud puurauke. Morfoloogiliselt on uurinud R.Karukäpp, Saadjärve voorestiku kujunemise seisukohalt A.-M-Rõuk (1976).
LoodusobjektMõhn
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiJõgeva maakond, Mustvee vald, Pedassaare küla