Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Lohu allikad = Pontaki allikadVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaLohu allikad (KLO4000558)
NimiLohu allikad = Pontaki allikad
AsukohakirjeldusRapla maakond, Kohila vald. Keila jõest vasakul, Loone linnamäelt 0,6 km loodes.
KaitseLohu allikad võeti riikliku kaitse alla 24.11.1981.a. Rapla rajooni RSN TK otsusega. Hoida looduslikus seisundis ja mitte lasta reostuda. Tähistada.
IseloomustusKolm suurt allika lehtrit, mis annavad alguse Keila jõkke suubuvale ojale. Esimene allika lehter asub Raja talu aia taga ja on ligi 10 m lai ning üle 3 m sügav. Selle põhjas on sügav paelõhe ja tõusuallikas. Allikale on tehtud purre vee võtmiseks. Siit algab väike lühike oruke, mis on tekkinud Keila jõe oru nõlva sisse ja lõpeb oru lammil, kus asub teine ja kolmas allikalehter. Neist voolab oja läbi. Teine ja kolmas lehter on ligi 5 m lai ja vähema sügavusega, kuid maalilised. Kallastel kasvab kõrge rohi ja mõned põõsad. Allikate vee temperatuur - 5,6o C. suurvee ajal tõuseb Keila jõe vesi teise ja kolmanda allikani, ujutades need üle.
Allikate toitealal asub Urge kuristik Kadaka külas, kus oja läheb maa alla.
Koostanud
SeisundEbarahuldav, sest talu hooned on väga lähedal. Ümbruskonna rohumaad niidetakse. Keila jõe lammil olevad allikad ujutatakse suurvee ajal üle.
TähtsusTeaduslik, maastikuline, ökoloogiline, õppeotstarbeline.
UuritusUritud episoodiliselt pikka aega vabariigi geoloogiliste ja hüdroloogiliste uurimisasutuste poolt. Andmed on nende fondides. Allikat kirjeldatakse ja tuuakse asukoha skeem ka töös: "Mahtra Rohelise Vööndi Metsamajandi piirkonna looduskaitseobjektid". Koostaja M. Raid. Ü/K "Metsaprojekti". Käsikiri. Tallinn, 1985.
LoodusobjektAllikas
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiRapla maakond, Kohila vald, Pukamäe küla