Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Pakri jugaVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaPakri maastikukaitseala (KLO1000113)
NimiPakri juga
AsukohakirjeldusPakri poolsaare kirderannikul, neeme kirdeosas, vahetult enne ümber saare kulgeva tee laskumist paekalda teise astangu pealsele terrassile, väikese oja (kuivenduskraavi?) suudmes.
KaitseKuulub Pakri peakalda maastikukaitsealasse. Vajab tähistamist LK märgiga, tuleks rajada allakäik joa juurde pääsemiseks.
KirjandusMiidel, A. 1996. Pinnakate. Pinnamood. Arengulugu. - Rmt: Pakri poolsaar - loodus ja inimtegevus. Teaduste Akadeemia Kirjastus. Tallinn. LK. 24-29.
Miidel, A. 1997. Mitu juga on Eestis? - Eesti Loodus, Nr. 5. Lk. 210-212.
Vilbaste (Vilberg), G. 1921. Harjumaa. Maateaduslik lugemik. Tallinn. 224 lk.
Vilbaste (Vilberg), G. 1924. Kodumaal rännates III. Tallinn. 87 lk.
IseloomustusPakri juga langeb vabalt 5,5-5,8 m, millest allpool vesi voolab mööda kümnekonna meetri kõrgust rusukallet mereni. Ilmselt joa tegevuse ja võib-olla ka varingute tagajärjel on joa kohal paekallas amfiteatrikujuline süvend.
Joaastangus paljanduvad ülalt-alla tõenäoliselt Uhaku lademe kuni Kunda, võib-olla ka osaliselt Volhovi lademe karbonaatsed kivimid. Tänu nende erinevale savikasele sisaldusele ja kihtide paksusele on langev vesi uuristanud joaseina kulpa.
Võimalik, et on üks G. Vilbaste (1921, 1924) mainitud kõrgetest jugadest (20-25 m) Pakri poolsaarel, kuid hilisemate varingute tagajärjel on joa kõrgus vähenenud.
KoostanudA. Miidel.
SeisundHea.
TähtsusTeaduslik, maastikuline ja õppeotstarbeline. Hea kesk- ja alam-ordoviitsiumi karbonaatsete kivimite paljand. On Põhja-Eesti jugade läänepoolseim juga.
LoodusobjektJoaastang
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHarju maakond, Lääne-Harju vald, Paldiski linn