Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Õisu soo (raba)Väljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaÕisu maastikukaitseala (KLO1000223)
NimiÕisu soo (raba)
AsukohakirjeldusViljandi maakond, Halliste vald, Õisu järve juures, Kõpu jõe orus.
KaitseSoo keskosas asuv Õisu järv kuulub Õisu maastikukaitseala territooriumile; sool endal kaitse puudub, kuid tuleks muuta veesäilitusalaks ning kuivendustöid piirata.
KirjandusEesti turbavarud. 1992. Koost. M. Orru. EGK, Tallinn, 120.
Orru, M. 1995. Eesti turbasood. Teatmik. EGK, Tallinn, 167.
Orru, M., Ramst, R., Veldre, M. 1983. Aruanne turba ja sapropeeli otsingulis-hinnangulistest töödest Viljandi rajoonis. Keila, 575 lk. Käsikiri geoloogiafondis.
Orru, M., Ðirokova, M., Veldre, M. 1987. Aruanne turbavarude kompleksse kasutamise uuringutest Viljandi, Valga, Võru ja Põlva rajoonis. Keila, käsikiri geoloogiafondis.
IseloomustusÕisu soo on üks iseloomulikemaid soid Sakala kõrgustikul - levib piki Kõpu jõe orgu, mistõttu on väljavenitatud kujuga. Nagu paljud teisedki siinsed sood on ka Õisu soo rabaosa tekkinud järve soostumisel, kuid suurema osa soost hõlmab siiski madalsoo, mis on tekkinud mineraalmaa soostumisel liigniiskuse ning jõe üleujutuse tagajärjel.
Soo pindala on 1454 ha, millest madalsood on 1276 ha ning rabalasundit kõigest 178 ha. 18,1 ha haaravad enda alla mineraalmaasaared. Raba toitub sademetest, madalsooalad põhja- ja tulvaveest. Soos on madalsoo niitusid, kuusikut, sookaasikut, siirdesoomännikut, rabaalal levib peamiselt puisraba.
Rabaossa on rajatud ka 104 ha suurune turbatootmisväljak. Turbalasundis on madalsoo puu-, puu-pilliroo-, tarna- ja lehtsamblaturvast ning raba fuskumiturvast.
Kuna soo piirneb Õisu järvega ning asub jõeorus, kus toimub põhjavee väljakiildumine, siis on soo säilitamine äärmiselt vajalik just veesäilituslikust aspektist lähtudes. Edasine kuivendamine mõjutaks nii pinna- (Õisu järv) kui põhjavee reþiimi.
KoostanudE. Andresmaa
SeisundHea, kuigi rabaala on turbatootmiseks kuivendatud.
TähtsusVeesäilituslik, ökoloogiline.
UuritusEesti Geoloogiakeskuse turbavarude otsingu- ja otsingu-hinnangulised tööd (1983, 1987); GI hüdrogeo-ökoloogilised uuringud 1997.a.
LoodusobjektSood
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiViljandi maakond, Mulgi vald, Ereste küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Kaarli küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Kalvre küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Mõõnaste küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Morna küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Õisu alevik
Viljandi maakond, Mulgi vald, Oti küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Päidre küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Pärsi küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Rimmu küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Sammaste küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Ülemõisa küla
Viljandi maakond, Viljandi vald, Turva küla