Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Armuallikas (Veriläte)Väljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaOtepää looduspark (KLO1000559)
NimiArmuallikas (Veriläte)
AsukohakirjeldusValgamaa. Pühajärve vald. Pühajärve kagukaldal Otepää Looduspargi sihtkaitsevööndis, 2,7 km Pühajärve - Otepää teelt lõunas. Majakolgi poolsaarel, tähistatud viidaga.
KaitseAjaloomälestis. Paikneb Otepää Looduspargi sihtkaitsevööndis. Kaitse vajalik, sest maapinnalähedane põhjavesi, millest toitub, on kergesti mõjutatav.
KirjandusEilart, J. 1986. Pühajärve looduse õpperada. Rmt.: Looduse õpperajad. Tallinn, Valgus, lk. 208.
Kink, H. jt. 1989. Vee ratsionaalsest kasutamisest ja kaitsest Otepää maastikukaitsealal. Lepinguline töö nr. 5. Tallinn, 93 lk. Käsikiri. TTÜ Geoloogia Instituudis.
Eesti kaitsealad - geoloogia ja vesi. 1996. Koost.: H. Kink. Otepää maastikukaitseala. Tallinn, TA Kirjastus, lk. 77-78.
Otepää Looduspark. Turism ja loodus. 1998. OÜ MAP.
IseloomustusPühajärve kallastel leidis H. Bekker sajandialguses 18 allikat. Tänapäeval võib kohata allikaimbeid, suurvee ajal ka üksikuid allikaid vooluhulgaga kuni 0,5 l/s. Pühajärve kõige kuulsamaks allikaks on Armuallikas ehk Veriläte. Allikas on Pühajärvest 15 m kaugusel ja ligikaudu järve veetasemest 1 m kõrgemal. Vesi pärineb pinnakattest ja on rauarikas (Fe2O3). Armuallikas ja oja, mille kaudu allikavesi voolab Pühajärve, on kapteeritud kividega. Peale Armuallika on 1,5 m kaugusel teine kividega kindlustatud allikatoiteline kraavikene. Allikate koguäravool 1998. a. augustikuus oli 0,1 l/s. Kuna esineb ka väiksemaid allikaimbeid, on ümbrus soostunud.
Jaaniööl hõbepeekrist jooduna pidavat Armuallika vesi looma suure ja sügava armastuse. Vesi vaigistavat valusid ja tegevat haigeid terveks.
Uue Kolga kämpingu juures on allikakaev (süg. 2,0 m), mis on alati veerikas. Kämpingu aktiivse tegutsemise ajal (1980-1990. a.) oli suve teisel poolel vesi kaevus reostunud.
1974. a. valmis Eesti Looduskaitse Seltsi poolt rajatuna Pühajärve looduse õpperada.
KoostanudH. Kink, E. Andresmaa, K. Erg
SeisundHea, juurde viib korras jalgrada, tähistatud, 1974. a. koostatud õpperaja vaatluspunkt.
TähtsusTuristlik, maastikuline, ajalooline, rahvapärimustega seotud. Ümber Pühajärve kulgeb vaatamisväärsustega looduse õpperada. Iseloomulik allikas ürgorus.
UuritusJ. Eilart jt., 1973 - Looduse õpperaja uurimised;
H. Kink jt., 1980-1990 - seire, Otepää maastikukaitseala hüdrogeoökoloogilised uuringud;
E. Andresmaa, M. Kõiv, 1998 - revisjoniülevaatus.
LoodusobjektAllikas
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiValga maakond, Otepää vald, Nüpli küla