Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: KütiorgVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaHaanja looduspark (KLO1000469)
NimiKütiorg
AsukohakirjeldusVõru maakond. Lasva ja Võru vald. Võru - Petseri maanteest põhja pool. Oru põhi, veerud ja perved poole kuni kolmveerand kilomeetri laiuse vööndina maanteest kuni Noodasjärveni 5 km ulatuses.
KaitseOn kaitse all Haanja Looduspargi raames. seisund vajab jälgimist intensiivsemalt kasutatavates lõikudes.
IseloomustusSügavas (50-75m) järsuveerulises orus voolab Iskna oja läbi kuue väikese järve ja paisjärve. Oja lang 6 km kohta on 22m. Orule on iseloomulikud järsuveerulised sälklisaorud - tsorid (Lambahannatsori, Süvaorutsori, Tammetsori, Rebasetsori, Juudijeeratus). Oru kuju on ebakorrapäraselt looklev ja selle põhi ebatasane. Perved on künklikud (moreenkünkad on kuni 15 m kõrgused). Oru veerud on kaetud kuuse - segametsaga. Metsastuma hakkavad ka oru põhjas olnud põllu- ja heinamaad. Kohati on soostunud oru põhi ja tiheda metsaga kaetud järsud oruveerud läbimatud. Üks paisjärvedel olnud vesiveskitest töötab ka praegu ( 1 km Noodasjärvest ülesvoolu). Oru vasakpoolsel veerul, Koloreinu lähedale on rajatud suusakeskus ja motell.
Kütiorg on tekkinud jääajal (tõenäoliselt hilisjääajal 14 000 - 13 000 a.t.) tugeva surve all voolanud liustiku-aluste veevoolude uuristuse tulemusel (glatsiaalne tunnelorg). Oru geoloogilise ehituse ja sügavuse kohta aluspõhjakivimeis ei ole täpseid andmeid.
KoostanudR.Karukäpp
SeisundHea, kohati rahuldav (suusakeskuse ümbruses).
TähtsusMaastikuline. Teaduslik. Puhkemajanduslik. Seni kasutusel piiratud ulatuses. Glatsiaalse tunneloru näide.
UuritusKonkreetselt geoloogiliselt uuritud pole. Kaitseala moodustamiseks 1983. aastal kaardistanud ja kirjeldanud P.Kohava. Praegust seisundit hindas 13.08.98. R.Karukäpp.
LoodusobjektÜrgorg
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiVõru maakond, Võru vald, Holsta küla
Võru maakond, Võru vald, Koloreino küla
Võru maakond, Võru vald, Noodasküla
Võru maakond, Võru vald, Saaremaa küla
Võru maakond, Võru vald, Sooküla
Võru maakond, Võru vald, Tohkri küla
Võru maakond, Võru vald, Tootsi küla
Võru maakond, Võru vald, Tüütsmäe küla