Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Nõmmeküla paemurdVäljad: peida ,kuva
NimiNõmmeküla paemurd
AsukohakirjeldusHarju maakonna lõunaosas, Saku külanõukogus, 4 km Tõdva asulast läänes, Nabala külla viivast teest vahetult lõunas.
KaitseVõtta riikliku kaitse alla ja hoida objekt edasise risustamise eest. Pae murdmine selles oleks väikseses ulatuses soovitatav, et takistada paljandi kinnikasvamist.
KirjandusJaanusson, V. Untersuchungen über den oberordovizischen Lyckholm-Stufenkomplex in Estland.- Bull.Geol.Inst.Univ. Uppsala, 1956, 36, 369-400. Uppsala.
IseloomustusVana paemurd vahetult tee ääres, mis on kinni kasvanud, välja arvatud mõned puhta paepõranda laigud murruaugu põhjas. Algselt on murru sügavus olnud umbes 2 m.
KoostanudT. Meidla
18.okt. 1991.a.
SeisundHalb. Nõmmeküla paemurru auk paikneb vahetult tee ääres ja juurdepääs sellele on hea. See on risustatud, paljanduvus väga väike.
TähtsusTeaduslik. Paemurru paljandit käsiteleti A. Rõõmusoksa poolt 1976. aastal (käsikirjalises töös ka varem) Nabala lademe stratotüüpse läbilõikena.
UuritusKirjanduses esmakordselt märgitud 1956.a. (Jaanusson, 1956). Kihtkihiline kirjeldus publitseeritud R. Männili poolt (Männil, 1958). Hiljem on murdu korduvalt külastanud A. Rõõmusoks (arvukad viited trüki- ja käsikirjalistes töödes) ja Eesti TA Geoloogia Instituudi teadurid, viimati 1935.a. juuli kuus. Käsikirjalist materjali murru kohta ja murrust kogutud paleontoloogilist materjali säilitatakse Eesti TA Geoloogia Instituudis ning Tartu Ülikooli geoloogia kateedris.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHarju maakond, Saku vald