Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Siimusti oosidVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaSiimusti lauluväljak ja Siimusti mets lauluväljaku ümber (KLO1200261)
NimiSiimusti oosid
AsukohakirjeldusJõgeva maakond. Jõgeva vald. Jõgevalt 2 km lääne poole, Jõgeva - Põltsamaa maanteest lõuna pool.
KaitseMuinsuskaitse all on Siimusti linnamägi. Ülejäänud oosid ei ole kaitse all. Kogu Siimusti ooside Jõgeva - Põltsama maanteest lõuna poole jääv osa võiks olla kaitse all, kui üks iseloomulikumaid lülisid Siimusti - Olju oosisüsteemist.
IseloomustusSiimusti oosid on pika (24 km pikkuse) Siimusti - Olju (Pandivere kõrgustikul) oosisüsteemi osa. Lõuna suunas piirnevad Siimusti oosid samanimelise mõhnastikuga. Oosisüsteemi orientatsioon (põhjast lõunasse) ei lange kokku voorte suunaga (loodest kagusse). Põhiplaanis on oosid lookleva kujuga ja moodustavad oosilülisid. Siimusti ooside mõhnastikuga piirnev lõunaots on valdavalt teravaharjaline ja ebaühtlase kõrgusega. Siin on ka Siimusti e. Kurista linnamägi, mille põhjaots on kindlustatud valliga, lõunaotsas aga selgesti jälgitav piir puudub. Linnamäe kõrgus ulatub 10 meetrini, abs. kõrgus 90 m. Linnamäest põhjapoole on oos lavaja laega ja järskude nõlvadega. Rohkesti esineb iseloomulikke sügavaid oosilohke, eriti oosi idanõlval. E. Rähni andmetel on kogu oosisüsteemile iseloomulikud laugemad idanõlvad ja järsemad läänenõlvad (Raukas, Rähni, Miidel, 1971). Iseloomulik on ka paralleelooside esinemine (näiteks Siimusti peaoosi ja Jõgeva - Põltsamaa maantee vahel). Oose moodustavad setted on vahelduvailmelised. Jämepurdne materjal koosneb põhiliselt kohalikest aluspõhjakivimeist (lokaalmoreenist), mille sisaldus võib ulatuda 70% ni. Lavaja laega pinnavormides on setted peeneteralisemad (kruusliiv, liiv). Üleminekul mõhnadeks muutuvad setted samuti peeneteralisemaks. Varasemates uurimustes (Raukas, Rähni, Miidel, 1971) on tähelepanu juhitud sellele, et ooside südamiku setted on peeneteralisemad kui pindmised.
KoostanudR. Karukäpp
SeisundHea. Muinsuskaitselised objektid on tähistatud. Korrastatud ja hooldatud on puhkemajanduslikud piirkonnad..
TähtsusMaastikuline. Teaduslik. Muinsuskaitseline. Puhkemajanduslik.
Uuritus60-ndatel uuritud E. Rähni poolt (Raukas, Rähni, .Miidel 1971). Praegust seisundit hindas R.Karukäpp 23. 08. 2000.
LoodusobjektOos
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiJõgeva maakond, Jõgeva vald, Kurista küla
Jõgeva maakond, Jõgeva vald, Viruvere küla