Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Iru koobastunneli paljandVäljad: peida ,kuva
NimiIru koobastunneli paljand
LoodusobjektKoobas
AsukohakirjeldusTallinn. Pirita orus linna idapiiri lähedal, Vana-Narva maantee ja Pärnamäe tee ristumiskohast umbes 100m lõunas, sälkoru alguses.
IseloomustusIru koobastunnel kuulub Peeter Suure nimelise kindlustusvööndisse, mis rajati Esimese Maailmasõja algaastail kambriumi-ordoviitsiumi piirikihtidesse. Tunneli suudme seintes paljanduvad Ülgase ja Kallavere kihistu nõrgalt tsementeerunud liivakivid ja aleuroliidid. Lae moodustavad kerogeeni sisaldavad argiliidid ehk kiltsavid, nn. diktüoneemakiltkivi. Tunnelist voolab välja ojake, mis mööda sälkorgu jõuab Pirita jõkke. Tänu ojakese erosioonilisele tegevusele kantakse paljandi eest osa, ülalt allavarisenud, kivirusu ja liiva ära.
TähtsusTeaduslik, geoloogiline, ajalooline, õppeotstarbeline.
SeisundRahuldav
KaitseVõtta riiklikku kaitse alla. Tähistada.
UuritusIru koopa paljandit on uurinud alates käesoleva sajandi 20-ndatest aastatest palju geolooge kodu- ja välismaalt. 1988.a. oli paljand rahvusvahelise geoloogilise ekskursiooni objektiks. Ka siinse oobulusliivakivi sobivust fosforiidi tootmiseks on uuritud korduvalt /2/. Paljandi kirjeldus on publitseeritud /2, 3/. Andmeid on ka käsikirjalistes töödes Eesti Geoloogia fondis, Eesti TA Geoloogia Instituudis ja Tartu Ülikooli Geoloogia kateedris.
Kirjandus1. Müürisepp, K. Heinsalu, H. Fosforiidi uurimisest ja kaevandamisest Eestis. - Teaduse ajaloo lehekülgi Eestist, VII. Tallinn, Valgus, 1989, lk. 43-56.
2. Öpik, A. Der estländische Obolenphosphorit. - Tallinn, 1929, 52 S.
KoostanudH. Heinsalu
K. Mens
20.juuni 1991.a.
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHarju maakond, Tallinn