Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Iru koobastunneli paljandVäljad: peida ,kuva
NimiIru koobastunneli paljand
AsukohakirjeldusTallinn. Pirita orus linna idapiiri lähedal, Vana-Narva maantee ja Pärnamäe tee ristumiskohast umbes 100m lõunas, sälkoru alguses.
KaitseVõtta riiklikku kaitse alla. Tähistada.
Kirjandus1. Müürisepp, K. Heinsalu, H. Fosforiidi uurimisest ja kaevandamisest Eestis. - Teaduse ajaloo lehekülgi Eestist, VII. Tallinn, Valgus, 1989, lk. 43-56.
2. Öpik, A. Der estländische Obolenphosphorit. - Tallinn, 1929, 52 S.
IseloomustusIru koobastunnel kuulub Peeter Suure nimelise kindlustusvööndisse, mis rajati Esimese Maailmasõja algaastail kambriumi-ordoviitsiumi piirikihtidesse. Tunneli suudme seintes paljanduvad Ülgase ja Kallavere kihistu nõrgalt tsementeerunud liivakivid ja aleuroliidid. Lae moodustavad kerogeeni sisaldavad argiliidid ehk kiltsavid, nn. diktüoneemakiltkivi. Tunnelist voolab välja ojake, mis mööda sälkorgu jõuab Pirita jõkke. Tänu ojakese erosioonilisele tegevusele kantakse paljandi eest osa, ülalt allavarisenud, kivirusu ja liiva ära.
KoostanudH. Heinsalu
K. Mens
20.juuni 1991.a.
SeisundRahuldav
TähtsusTeaduslik, geoloogiline, ajalooline, õppeotstarbeline.
UuritusIru koopa paljandit on uurinud alates käesoleva sajandi 20-ndatest aastatest palju geolooge kodu- ja välismaalt. 1988.a. oli paljand rahvusvahelise geoloogilise ekskursiooni objektiks. Ka siinse oobulusliivakivi sobivust fosforiidi tootmiseks on uuritud korduvalt /2/. Paljandi kirjeldus on publitseeritud /2, 3/. Andmeid on ka käsikirjalistes töödes Eesti Geoloogia fondis, Eesti TA Geoloogia Instituudis ja Tartu Ülikooli Geoloogia kateedris.
LoodusobjektKoobas
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHarju maakond, Tallinn