Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Idavere (Idavere-Tatruse) paemurdVäljad: peida ,kuva
NimiIdavere (Idavere-Tatruse) paemurd
AsukohakirjeldusLääne-Viru mk, Haljala vald, Tartruse kõviku kirdenõlval, Idaverest 2.3 km kirdes ning Tatruselt 0.6-0.7 km idas, Haljala-Kunda teest lõuna pool karjamaal.
KaitseVõtta riikliku kaitse alla. Senine maakasutuse vorm (karjamaa) võib säilida.
Kirjandus1. Schmidt, F. Untersuchungen über die silurische Formation von Ehstland, Nord-Livland und Ösel. - Archiv Naturk. Liv-, Ehst- und Kurlands, ser. 1-2.
2. Põlma, L., Sarv, L., Hints., L. Litologiya I fauna tipovyh razrezov karadokskogo yarusa v Severnoi Estonii. - Tallinn, Valgus, lk. 15. (vene k.)
3. Sarv, L., Põlma, L. 1989. Harakteristika stratotipitcheskogo obnazheniya srjednjeordovikskogo idavereskogo gorizonta. - ENSV TA Toimetised, Geoloogia, 38, 14-22.
IseloomustusTäiesti kinnikasvanud paemurru madalad augud ja kuhjatised on jälgitavad piki astangu serva kuni 100 m laiuse põhja-lõunasuunalise vööndina umbes 400 m ulatuses. Ala on kaetud madala segametsaga ning on kasutatav karjamaana.
Paemurru lõunapoolses otsas astangu servas oli 1987. a. kevadel võimalik jälgida allosas Kukruse lademe Viivikonna kihistu Maidla kihistiku kivimeid 0,35 m paksuses ning ülaosas Idavere lademe Tatruse kihistiku lubjakive 0,55 m paksuses.
KoostanudL. Sarv. 21. november 1990. a.
SeisundHea. Paemurd ja sellega piirnev astangualune soine segamets on kasutatav karjamaana, mis ei kahjusta looduslikku seisundit. Paemurrust läände jäävasse põlluserva on toodud põllult kokkukorjatud kive, mis ei ole veel jõudnud paemurdu.
TähtsusTeaduslik. Paemurrus paljandunud kivimite omapära ning nendes leidunud kivististe alusel eraldas F. Schmidt 1881. a. iseseisva Idavere lademe.
UuritusEsmakordselt nimetab paemurdu F. Schmidt 1858. a. Käesoleva sajandialguseks oli murd kinni kasvanud (P. Raymond, 1916). 1986. a. sügisel tegid L. Põldma ja L. Sarv uuesti kindlaks murru asukoha ning publitseerivad detailse kirjelduse.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiLääne-Viru maakond, Haljala vald, Tatruse küla