Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Õvi kivikülv II = JõeäärneVäljad: peida ,kuva
NimiÕvi kivikülv II = Jõeäärne
LoodusobjektKivikülv
AsukohakirjeldusTartu maakond. Laeva vald. Asub otse Tartu valla läänepiiril Kärevere - Kärkna maanteest lõuna pool, Emajõe orundi veerul, peaaegu lammil. Õvi idaservast kaupluse kohalt tuleb siirduda Saare tallu viivat teed pidi kuni külade piiriks oleva magistraalkraavini, millest lõuna pool talu ümber paikneval karjamaal kivikülv paiknebki. On andmeid, et kividerikas ala ulatub siit piki ürgoru nõlva kuni 2,5 km ida poole, kuid on lähemalt piiritlemata.
IseloomustusKividerohke ala, mis on kujunenud Emajõe ürgoru nõlval vooluvete poolt moreenist välja pestud rahnudest. Võib ulatuda mitme km-ni piki orgu.
Vaadeldav on kivikülvist siiski vaid talulähedane karjamaa 100 x 150 m kolmnurksel lagendikul, kus alla 1 m läbimõõduga rahnude arv ulatub ca 10 tk aari kohta. Põhimõtteliselt jätkub kivikülv siit ka lääne poole võsastunud alale, kuid pole siin võsa ja kõrge rohurinde tõttu (angervaks, humal) nähtav ega piiritletav. Ka reljeef selles suunas madaldub. Ka olevat külvi kahjustanud metsavedu ja peakraavi süvendus. Talu ümbruse teistelt kõlvikutelt , põldudelt on kive koristatud.
Tekkinud on teatud segadus kirjandusandmetes: algselt on külvina kirjeldatud ja fotod avaldatud (A. Anton, H. Viiding) just käesoleva külvi kohta, hiljem on loodusobjektiks valitud hoopis teine, siit loode pool paiknev kivikülv Õvi küla metsas (vt. Õvi I).
TähtsusVäheatraktiivne - võimalik, et ainsa perluviaalne kivikülvi jäänuk Eestis. Lähikonna vanemad elanikud teavad kohta selle järgi, et kivid olla metsalangetamist tugevasti seganud.
SeisundEbarahuldav. Kivikülvi on kahjustanud inimtegevus, vaid vähene osa temast on vaadeldav.
KaitseEi ole looduskaitse all. Kaitsemeetmeid pole ka otstarbekohane kohaldada. Perluviaalse külvina väärib küll tähelepanu, kuid looduskaitseobjektina vajaks eelnevalt hoolikat uurimist ja piiritlemist maastikul.
UuritusMärkus: Enamus kirjandusallikaid ja fotosid (vt. Õvi kivikülv I) käsitavad Õvi kivikülvina just seda 0,4 ha piirkonda, mitte aga M. Raidi poolt Õvi külas kirjeldatut.
E. Pirrus - revisjonülevaatus maastikul ja vestlus maavaldajaga 26. 07. 2000. a.
KirjandusHelve - Anton. Õvi kivikülv. - Edasi, 7. aprill 1983.
KoostanudE. Pirrus
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiTartu maakond, Tartu vald, Kämara küla