Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Lemmikneeme kivikülvVäljad: peida ,kuva
NimiLemmikneeme kivikülv
AsukohakirjeldusAegna saare sadamast ca 1,5 km kirdes Lemmikneeme kaelal hõredas männikus.
KaitseLemmikneeme kivikülv on Aegna rändrahnude nime all (23 tk.) võetud looduskaitse alla Metsamajanduse ja Looduskaitse Peavalitsuse poolt. Suurim rahn - Tulekivi on võetud esmakordselt looduskaitse alla 4.03.39.a. ja teistkordselt riikliku kaitse alla 1959.a. See on tähistatud. Tähistatud on ka Kultusekivi ja kahe sildiga kogu kivikülv. Üksikobjektina looduskaitse all 1966. a.
Kirjandus1. Gustavson, A. Aegna. Tln. 1978.
2. Kumari, A. Rändrahnude kolmas kümme // "Edasi". Nr. 78, 3.04.1986.
3. Viiding, H. Suurte rändrahnude kirjeldamise juhend. Trt. 1986.
IseloomustusAlal pikkusega põhja-lõuna suunas 170 m ja ida-lääne suunas kuni 140 m esineb 23 suurt ühetüübilist rändrahnu (ümbermõõt 8-25 m, kõrgus üle 1 m) ja üle 10 väikese. Kokku ulatub rändrahnude arv üle 33. Kõige suuremad on Tulekivi, Kultusekivi, Teravaservaline kivi, Mälestuskivi ja Nurgaauguga kivi, millede ümbermõõt on üle 20 m ja kõrgus üle 3 m. Need on käesolevas töös eraldi kirjeldatud. Kõik rahnud on osalt tuiskliiva sisse sattunud. Kivikülv on lääne- ja põhjaosas hõre, kagupoolses osas aga väga tihe. Mitme rahnu küljest on vanasti tükke lahti murtud ja ära veetud.
KoostanudÜ. Heinsalu 2.09.1991 (parandused 2002)
SeisundLemmikneeme kivikülv asub Aegna puhkajate ja ekskursioonide ühes meelispaigas. Kivide otsa ronitakse sageli ja nende peal või kõrval tehakse lõkkeid.
TähtsusTeaduslik, maastikuline, rekreatiivne, õppeotstarbeline, turistlik. Üks rahn on väikeste lohkudega kultusekivi.
UuritusUuritud ja mõõdetud mitme uurija poolt.
LoodusobjektKivikülv
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHarju maakond, Tallinn, Kesklinna linnaosa