Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Sulustvere kurisudVäljad: peida ,kuva
NimiSulustvere kurisud
AsukohakirjeldusJõgeva maakond. Põltsamaa vald, Sulustvere küla ümbruses, Põltsamaa-Jõgeva maanteest põhja pool. Kurisud moodustavad u. 1 km2 alal kolmest suuremast vormist moodustava rühma.
KaitseEi ole looduskaitse all. Säilitada karstoloogiliste teadusuuringute objektina ja veesäilitusalana.
KirjandusVeskis, E. 1974. Jõgeva rajoon. Siin- ja sealpool maanteed. Tallinn, Eesti Raamat, lk. 55.
Heinsalu, Ü. 1991. Karst Põltsamaa ümbruses. Käsikiri TTÜ Geoloogia Instituudis. 5 lk.
IseloomustusSulustvere kurisu on 20 m pikk, 10 m lai ja pikitelje asimuut on 320o. Ta asub 150 m kaugusel Põltsamaa-Jõgeva maanteest ja on hõlpsasti leitav ning juurdepääsetav. Kurisusse suubub paesse lõhatud kraav. Osaliselt on kraavi ja kurisusse aetud põllukive.
Külast u. 1 km idas paikneva Näki talu hoovis on teinegi lohk, mis neelab vett. Talu lähedal põllul oli olnud varem suur kurisuu, kuid see on täidetud.
Karsti neeldunud vesi avaneb Sulustvere oja paremal kaldal allikaalana. Vesi avaneb aluspõhjast. Ala äärealadel on allikad ajutised, suurvee järgsel ajal toimub pinnavee neeldumine maapõue. Seega töötab ala ajutise allikalise- ja karstialana.
Sulustvere poe lähedal oli varem kevadeti veerikas betoonraketega ja -kattega allikakaev. 2001. a. kevadel oli allikakaev üle ajanud.
Sulustvere kurisust asub 100 m kaugusel kivikalme (Kitsekünkad). Kivikalme pärineb I aastatuhande I poolest ja II aastatuhande algusest. Kalmekünkal kasvab üksik pihlakas.
KoostanudH. Kink, K. Erg
SeisundHea.
TähtsusTeaduslik - karstiuuringuteks vajalik objekt; veekaitseline - oleneb Sulustvere madalate kaevude ja allikate vee kvaliteet.
UuritusÜ. Heinsalu 1987 - karstiuuringud;
K. Erg, A. Marandi, 1999. a. - revisjoniülevaatus;
K. Erg, T. Metslang, 2001. a. - revisjoniülevaatus.
LoodusobjektKarstivorm
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiJõgeva maakond, Põltsamaa vald, Sulustvere küla