Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Nuia paljandVäljad: peida ,kuva
NimiNuia paljand
AsukohakirjeldusViljandi maakond, Karksi vald, Karksi-Nuia linn. Keskkooli juures asuvas pargis, Halliste ürgorgu suubuva vasakpoolse sälkoru pôhjanôlval, jalakäijate silla juures.
KaitsePole looduskaitse all. Tuleks kaaluda kaitsemeetmete rakendamist.
IseloomustusOn esindatud Burtnieki lademe alumise osa, Härma kihtide kivimid. 10 m kôrguse järsaku ülemises osas paljandub ca 50 m ulatuses kuni 6,5 m kôrgune profiil, mille alumine osa kuni sälkoru pôhjas voolava veenireni on rusukaldega kaetud. Paljandub kollakasroosa keskmiselt tsementeerunud pôimjaskihiline liivakivi. Pôimjad seeriad, keskmise paksusega 50 cm, on tänu vilgurikastele pindadele hästi jälgitavad. Valdav kallakussuund NO 50o. Paljandit läbivad lôhed suunaga 70 ja 240o.
Paljandi edelaosas on ülemisest servast 2,5 m allapoole väike koobas suunaga 240o, mille suu laius on 80 cm. Koobas ulatub maa sisse pidevalt ahenedes paari meetri sügavuselt, jätkudes mööda 5 cm laiust lôhet.
SeisundPole looduskaitse all ja vastavalt pole ka tähistatud. Alumine, rusukalde all olev osa on reostatud olmeprügiga, mis on eriti näotu koolimaja vahetus naabruses.
TähtsusTeaduslik, rekreatiivne. Hea juurdepääsuga stratigraafiliselt olulise taseme, Burtnieki lademe alumise osa paljand.
UuritusTeadaolev esmakirjeldus on pärit 1958 aastast, tehtuna E.Mark-Kuriku, E.Tauri ja A.Kleesmenti poolt. A.Kleesment külastas paljandit ka 1985. aastal. Paljandi ülevaatuse koos kirjelduse ja proovide vôtmisega tegid 1990.a. A.Kleesment ja E.Mark-Kurik. 1997.a. suvel toimus revisjon-ülevaatus A.Kleesmenti ja E.Pirruse poolt. Paljandist tehtud mineraloogilise analüüsi tulemused on Tallinnas GI -s ja neid on kasutatud A.Kleesmenti Burtnieki ladet käsitlevates töödes.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiViljandi maakond, Mulgi vald, Karksi-Nuia linn