Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: RISTI - PALIVERE OOSVäljad: peida ,kuva
NimiRISTI - PALIVERE OOS
AsukohakirjeldusRisti ja Taebla vald. Risti ja Palivere asula vahel, Tallinn - Haapsalu mnt. ääres.
( LKR: 22.11.2000, 11:58:57 )
Kaitse<KAITSE>
Ei ole kaitse all. Vôtta looduskaitse alla. Keelata täielikult kruusa kaevandamine.

( LKR: 23.11.2000, 10:18:22 )
Kirjandus<KIRJANDUS>
Kalm, V. PAlivere - Risti - Ellamaa oos. - Eesti geoloogiline ehitus ja maavarad. Ekskursiooni juht. Tln., 1991.
Raieste, H. PAlivere. - Eesti Loodus. 1984. 11.
Öpik, A. Risti - Palivere otsmoreenist. - Eesti Loodus. 1936, 2.
Kraevôe lednikovôe obrazovanie Severnoi Estonii. Tln. 1971.
Iseloomustus<ISELOOMUSTUS>
Ellamaa - Risti - Palivere oos on Läänemaa kôige ulatuslikum ja silmapaistvam mandrijää servamoodustis. Oos tähistab liustiku servaasendit viimase mandrijäätumise üldise taganemise käigus toimunud ajutisel pealetungil ja on seega marginaalne (jääservaga paralleelne). See pealetung toimus umbes 11200 aastat tagasi ja oli Eestis viimane.
See maastikuliselt väga ulatuslik seljandik on eriti ilmekas Ristist Palivereni, mistôttu väärib selles osas looduskaitset. Siin on see kaetud männimetsaga, millest kahel pool laiub soine tasandik. Risti ja Palivere vahel koosneb oos 50-800 m laiustest, kohati k]rgematest, kohati madalamatest lôikudest. Enamasti on need 10-15 m kôrged. Oosi nôlvadel esineb termokarstilehtreid ja rändrahne. Jalami joon on looklev. Oos koosneb kruus-liivast vôi liiv-kruusast, mis kohati on väga jäme ja sisaldab rahne. Paliverest vahetult idas on oos lavajas, kujutades fluvioglatsiaalset deltat kôrgusega 49 m ü.m.p. ja suhtelise kôrgusega ligi 22 m. Kôrgeim koht on siin Tornimägi. Nôlvade kallakus kohati üle 30°. Oosilaval esineb üks suur ja mitu väikest kruusaauku. Suures kruusaaugus, mille serval on asfaltbetoonitehas, vôib näha mitmesuguse jämedusega kruusa ja sellest kaevetööde ajal maha jäetud suuri rahne. Neist geoloogiliselt eriti huvitavad paerahnud, mis näitavad aluspôhja iseloomu oosist loode pool, kust nad on pärit. Oosi kagunôlval vôib näha Antsülusjärve rannaastangut ja suurt termokarstinôgu (pikkus 300 ja laius 75 m).
Palivere vallidepealse linnuse juures orus on Silmaallikas, mille veel arvati olevat tervistav vôime (Eesti Loodus, 1984, 11). Oru nôlval on ka suur PAlivere rändrahn, mis vôetud "Ürglooduse raamatusse".
KoostanudKoostanud:Ü. Heinsalu
nov. 1993. a.
(LKR: 23.11.2000, 10:16:03 )
SeisundKohati ebarahuldav. Kruusa kaevandamine jätkub vähesel määral. Kohati prahistatud ja vanade kruusaaukudega, mis rekultiveerimata, rikutud.
( LKR: 23.11.2000, 10:17:03 )
Tähtsus<TÄHTSUS>
Maastikuline, geoloogiline, ökoloogiline, turistlik, ôppeotstarbeline.
Uuritus<UURITUS>
Andmeid on E.Rähni, A.Raukase, A.Miideli, V.Kalmu jt. töödes. Väärib detailset uurimist ja kirjeldamist.
LoodusobjektOos
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiLääne maakond, Lääne-Nigula vald