Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Hageri karstialaVäljad: peida ,kuva
NimiHageri karstiala
AsukohakirjeldusRapla maakond, Kohila vald, Hageri alevik
KaitseHageri karstiala võeti riikliku kaitse alla Rapla rajooni RSN TK otsusega nr 92, 18.08.1964.a. Tähistada. Hoida looduslikus seisundis. Mitte lubada vähendada oja vooluhulka ja ehitada lähivalgalale reostusohtlikke objekte. Rapla TK otsusega 20.10.92.a. kinnitati kaitseala pindalaks 2,5 ha, mis vajab korrigeerimist.
KirjandusHeinsalu, Ü. Karst ja looduskeskkond Eesti NSVs. Tallinn, 1977.
Andmeid on ka käsikirjalises töös "Mahtra Rohelise Vööndi Metsamajandi piirkonna looduskaitseobjektid". Koostaja M. Raid. Ü/K "Metsaprojekti" käsikiri. Tallinn, 1985.
IseloomustusUmbes 300 m pikk pindmiste karstivormide ala, mis koosneb 2,5 ha suurusest karstihäilust ja sellest lõuna poole jäävast kuuest karstilehtrist, mis paiknevad ahelana piki kitsast nõgu. Karjamaana kasutatav karstihäil on 2,4 m sügav ja kohati järskude nõlvadega. Selle põhjas asub rühm karstilehtreid ja lohke, mis neelavad siia koguneva vee. Karstihäilu tuleb lõuna poolt kraavipidi oja , mis toitub Rabivere soostiku põhjaserva kuivenduskraavide võrgust. Ajuti, eriti kevadeti on oja väga veerikas, suvel ja talvel aga sageli kuiv. Veerikkal ajal ei suuda häilu kurisud suurt vooluhulka ära neelata ja häilus moodustub ajutine järv. Kõrgvee ajal voolab siit osa vett kraavipidi lõuna poole, kus neeldub karstilehtrites. Erakordselt suure vooluhulga puhul aga jõuab jõgi ka neist edasi, ulatudes Sutlema pargini, kus asuvad maa aluse jõe allikad ja algab Maidla (Hageri) jõgi.
Karstihäilu see kurisu, kuhu suubub kraav, on 2.5 m sügav, üle 30 m lai ja võib neelata üle 60 l/s vett. Teised kurisud on vähema neelamisvõimega. Häil on Rapla maakonna suurim karstivorm. Selle summaarne neelamisvõuime ulatub arvatavasti mitmesaja liitrini sekundis. sIit algav maa - alune jõgi on 1,5 km pikk.
Koostanud
SeisundEbarahuldav. Kasutatakse karjamaana. Karstiala ohustab reostumine ja prahistamine. Seda ümbritsevad majad ja tootmishooned, lähedalasuv kütusehoidla.
TähtsusTeaduslik, (geoloogiline, ajlooline), maastikuline, suur põhjavee toiteala, õppeotstarbeline, turistlik. Suurim karstiala Hageri piirkonnas. Selle lähikonnas esineb arvukalt arheoloogilisi mälestisi. Karstiala on muinasaegse asulakoha üheks tekkepõhjuseks.
UuritusEpisoodiliselt uuritud ja plaanistatud.
LoodusobjektKarstivorm
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiRapla maakond, Kohila vald, Hageri alevik