Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Pahkla rabakivirahnude alaVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaPahkla maastikukaitseala (KLO5000006)
NimiPahkla rabakivirahnude ala
AsukohakirjeldusRapla maakond, Kohila vald. Kohilast ca 6 km idakirdes, Pahkla külakeskmest ca 2 km põhja pool paiknev kunagistel külaheinamaadel paiknenud NSVL end militaarala ja selle lähiümbrus, tinglikult umbes 6 km2 suurune ala, kus paikneb 6 tähelepanuväärivat 7 suuremat rabakivirahnu. Alale pääseb Pahkla külast põhja suunas kulgevat sõiduteed mööda, orientiiriks rohkete militaarrajatiste keskel on kaugele paistev kõrge radarimäe tipp.
KaitseErinev, kuid kompaktse paiknemise ja teadvustatuse tõttu pole ohustatud, va ehk eemalseisev Salu põllukivi. Kindlasti säilitada puutumatult.
IseloomustusAlal paikneb ühetüübiliste rabakivirahnude rühm, mida nimetatakse ka dominantsema siinse suurima rahnu - Eestimaa Kivide Kuninga rahnude rühmaks. Keskset hiidrahnu Kuningat tuntakse ammustest aegadest (vt põhiköidet), tema juurde korraldatakse pidevalt ekskursioone, varasematel aegadel peeti tema lamedal lael isegi tantsupidusid. Läheduses, mõnesaja meetri kaugusel on teisigi tähelepanuväärseid kive. Veidi põhja pool paikneb Vaese Mari Nutukivi ehk Neitsi Leinakivi, mis kannab kaunist rahvapärimust õnnetust armastusest (vt põhiköide). Huvitavamaks on aga Kuningast edelas paiknev piklikult lõhenenud Mägrakivi, mis on oma nime saanud kivialusesse liivapinnasesse uuristatud kunagiste rohkete mägraurgude järgi. Kivi oli üksikobjektina küll looduskaitse all, kuid paiknemise tõttu otse militaarala keskel oli juurdepääs temani pikka aega tõkestatud, mis tingiski rahnu ankeetpassi lülitamise lisaköitesse. Mägrakivist 55 m kaugusel asub teine huvitav rahn, mis kaevati tervikuna välja kruusapinnasest, kui rajati lasketiirusüvendit Mägrakivi lähedusse. Rahn asub süvendi serval, on pisut ebaloomulikus asendis ja huvitava kujuga. Ka Lasketiirukivile oli juurdepääs tõkestatud, mistõttu täpsemad mõõtmisandmed esitatakse käesolevas köites.
Need neli rahnu moodustavad kompaktse vaatamisväärsuse militaarala keskmes ja neid külastavad sagedased ekskursioonid.
Kaks ülejäänud rahnu paiknevad perifeerselt, on vähetuntud ja raskemini leitavad ja ligipääsetavad. Salu põllukivi =Linnukivi paikneb nimetatutest kirdes, Ussipõllu = Reinu kultusekivi aga ida pool. Viimase juurde pääseb hõlpsamini Visja külla suunduva metsatee kaudu, kuigi rahnu pole teejuhita kuigi kerge leida. See rahn on ühtlasi arheoloogiamälestis, sest tema pinnal leidub rohkesti omapäraseid kultuselohke (vt põhiköidet).
KoostanudE.Pirrus. Kuupäev: 12. jaan. 2006. a.
SeisundErinev, ala keskmes hea, varustatud viitade ja tähistega.
TähtsusOmapärane rahnuderikas ala Eesti sisemaal, mis ilmekalt demonstreerib suurte kivide tähendust siinses rahvakultuuris
Nimetus Pikkus Laius Kõrgus Ümbermõõt Märkus
Salu põllukivi =Linnukivi
Mari Nutukivi =Vaeslapse Leinakivi Rahvapärimus
Pahkla Suurkivi = Kivide Kuningas 10,0 8,0 4,8 29,5 Hiidrahn
Lasketiiru kivi 6,0 4,4 3,5 16,7 Pinnasest väljatud
Mägrakivi =Määrakivi 7,2 7,0 3,7 20,4 Lõhenenud
Visja Ussipõllu = Reinu kultusekivi
UuritusÜ.Heinsalu, E.Pirrus, 1991-2005.
Üksikrahnud uuritud põhiköite ja lisaköite koostamisel.
LoodusobjektRändrahn, kivi
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiRapla maakond, Kohila vald, Pahkla küla