Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Aluoja kanjon, juga ja allikad; karstiala.Väljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaAluoja joa astang (KLO4000544)
NimiAluoja kanjon, juga ja allikad; karstiala.
AsukohakirjeldusPühajõe küla, Aluoja org.
KaitseKohaliku kaitse alla on võetud ainult joaastang (Kohtla-Järve raj. TSN TK otsus nr. 192, 24.12. 1965.a.). Võtta Aluoja org alates suudmest kuni 0,5 km ulatuses kaitse alla. Mitte risustada ja põllukive sisse vedada. 1998.a. looduskaitsealune üksikobjekt.
Kirjandus1. Aaloe, A., Miidel, A. Eesti pangad ja joad. Tln., 1967.
2. Kohava, P. Kohtla-Järve RV Metsamajandi järelvalvepiirkonna looduskaitseobjektid. I köide. Seletuskiri. Käsikiri. Ü/K "Metsaprojekt" Eesti Metsakorralduskeskus. Tln. 1985.
3. Meriste, V. Aluoja juga. - Eesti Loodus. 1966.
4. Orviku, K. Jugadest P?hja-Eesti pangal. - Eesti Loodus, 1935.
IseloomustusAluoja (Mägara oja, Härjaoja või Sepaoja) orus, mis suubub vasakult Pühajõe orgu, on alamjooksul 200 m ulatuses 5 suuremat astangut. Seega on õigem kõnelda siin joastikust või kaskaadist. Astangute kõrgused on pärivoolu liikudes 1,4 m; 0,7 m; 1,9 m; 1,3 m ja 0,5 m. Kaks esimest astangut on kujunenud Volhovi, kolm ülemist - Kunda lademe lubjakividesse. Kõige viimase astangu ees on 1,0 m sügavune hiiukirn ja kulbas. Üksikute jugade laius on 6-11 m. Kivimid on läbitud rohketest NW- ja NO-suunalistest tektoonilistest lõhedest. Org sügavneb kiiresti kuni 10 m-ni. Kohati, eriti aga III astangu juures, on ta kanjonilaadne. Pärast viimast joaastangut org laieneb järsku ja ta veerud ühinevad Pühajõe oru veerudega. Orule on iseloomulikud järsud täisnurksed pöörded. Joa viimasest astangust ülesvoolu paljandub oru põhjas paas, mis on täis mitmes suunas kulgevaid lõhesid. 200-250 m joast ülesoolu esineb avalõhesid ja 2 kurisut läbimõõduga kuni 5 ning sügavusega 0,5 m. Need neelavad vett kokku kuni 50 l/s, mistõttu ajuti jõe maapealne vool kuni joani katkeb. Allikad esinevad joa astanguis ja oru vasakpoolses nõlvas joast ülesvoolu. Suurim neist on Ohvriallikas, vooluhulk 40 l/s.
KoostanudKoostanud:A. Miidel; Ü. Heinsalu
05. dets. 1990. a.
SeisundRahuldav.
TähtsusTeaduslik (geoloogiline, hüdroloogiline) õppeotstarbeline, turismialane. Ainulaadne paepõhjaline org Ida-Virumaal, kus esineb joastik, kurisud ja allikad.
LoodusobjektJoaastang
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiIda-Viru maakond, Toila vald, Pühajõe küla