Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Anumägi (Prigendimägi)Väljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaPrigentimägi (Anumägi) (KLO1000070)
NimiAnumägi (Prigendimägi)
AsukohakirjeldusValga maakond. Karula vald. Lüllemäe - Valga maantee ääres, lõuna pool maanteed. Lüllemäest 3,5 km Valga poole.
KaitseLooduskaitse all.
KirjandusKarukäpp, R. 1974. Karula kõrgustiku reljeefist. - Eesti geograafia Seltsi Aastaraamat 1973. Tallinn: Valgus, 36-51.
Järvet, A. 1998. Vaheldusrikas Karula maastik. - Eesti Loodus 10, 438-441.
Iseloomustus400 m läbimõõduga küngas on 25 m kõrgune. Nõlvad on lagedad, tipus on põlismets (tamm, kask ja mänd). Künkalt avaneb vaade kaugele põhja kirde ja ida suunas. Maanteesüvendis paljandub Lõuna-Eestile iseloomulik punakaspruun moreen.
Legendi alusel sai mägi Anumäe nime tüdruku järgi, kes patustades käima peale sai ja patu palgaks maasse kaevati ning pea otsast künti.
Prigendimäe nimi pärineb sellenimelise mõisniku (teise allika järgi kindrali) matmispaiga järgi. Lõhutud hauakambri koht ja risti malmist alus on künka harja läänepoolses osas.
KoostanudR.Karukäpp
SeisundPinnavormina pole ohustatud. Muinsuskaitseobjektina on rikutud omavoliliste kaevamistega.
TähtsusMaastikuline, puhkemajanduslik, ajalooline.
UuritusKonkreetselt pole uuritud. Seoses Lõuna-Eesti liustiku servamoodustiste käsitlusega on üldisemalt iseloomustanud K.Kajak (1963) ja seoses Karula kõrgustiku uurimisega R.Karukäpp (1973, 1975). Praegust seisundit hindas 15. aug. 1998.a. R.Karukäpp.
LoodusobjektMandrijää setted ja pinnavormid
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiValga maakond, Valga vald, Karula küla