Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Tamsa (Pangodi) mäedVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaPangodi mäed (KLO1000066)
NimiTamsa (Pangodi) mäed
AsukohakirjeldusTartu maakond. Nõo vald. Elvast 2 km Pangodi poole. Pool kilomeetrit enne Tamsat läbib maantee 4 km pikkuse kirde-edela-suunalise Tamsa künniste aheliku umbes selle keskkohal Kalmemäe (kirdes) ja Räisamäe (edelas) vahelt.
KaitseOn looduskaitse ja muinsuskaitse (Kullamäe kalmed Räisamäe harjal) all. Kui ebaseaduslik liiva kaevandamine ei laiene, pole pinnavorm ohustatud.
KirjandusPärna, K. 1958. Elva liivik, selle kujunemine ja kujunemisaegne hüdrograafia. - Eesti Loodus, 3, 140-146.
IseloomustusOtepää kõrgustiku lainja loodenõlva taustal eristub selgesti umbes 5 km ulatuses neljast künnisest koosnev kirde-edela-suunaline ahelik, millest vaatleme kolme edelapoolset suuremat pinnavormi (Räisamägi, Kalmemägi e. Kirikumägi ja Sälgimägi). Nende suhteline kõrgus ulatub 25 meetrini ja kõrgus merepinnast 127 meetrini. Künniste loodenõlvad on tunduvalt järsemad kagunõlvadest. Künniste siseehitus pole täpsemalt teada, kuid kruusa ja liivavõtukohtade järgi (Räisamäe lääneotsas ja Sälgimäe idaotsas) võib oletada, et peale moreeni on setete koostises ka liustiku sulamisveesetteid. Sälgimäe idapoolses osas olevas liivakarjääris paljandub punakas peenliiv, vähesel määral kruusa ja kohati punakaspruuni liivmoreeni, mis sisaldab hallika moreeni tsementeerunud pesasid.
Tamsa mägesid loetakse liustiku servamoodustisteks, mis tekkisid liustiku taandumise käigus Otepää kõrgustikult Võrtsjärve nõo suunas. Kujult ja ehituselt on need sarnased Kambja Köstrimägedele, asendi tõttu (eelmistest loode pool) aga peaksid olema tekkinud hiljem. Künniste vanus, liustiku dünaamika ja kujunemise paleogeograafia pole seni selge.
KoostanudR. Karukäpp
SeisundRahuldav. Tasased pinnavormide laed on põllustatud. Järsud veerud kaetus metsaga. Kahes pinnavormis on liivavõtu koht. Sälgimäe liivaauk on ka praegu kasutusel.
TähtsusMaastikuline, teaduslik (geoloogiline ja arheoloogiline), puhkemajanduslik. glatsiaalsete pinnavormide ilmekas näide Otepää kõrgustiku nõlval.
UuritusGeoloogiliselt uuritud pole.
Künniste kui otsamoreenide geneesi on interpreteeritud K.Pärna (1958) poolt (joon.). Praegust seisundit hindas R.Karukäpp 14.sept 1999.a.
LoodusobjektKuppelmaastiku elemendid
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiTartu maakond, Nõo vald, Altmäe küla
Tartu maakond, Nõo vald, Illi küla
Tartu maakond, Nõo vald, Tamsa küla