Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Helme Kõrgekalda (Kõrgemäe) allikadVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaHelme ohvrikivi ümbrus; Kõrgekalda (Kõrgemäe) paljand (KLO4001068)
NimiHelme Kõrgekalda (Kõrgemäe) allikad
AsukohakirjeldusValgamaa. Helme vald. 1,5 km Tõrvast loodes. Helme kalmistu taga Orjakivi viida juures suundub jalgrada Kõrgekaldale jõe äärde. N 58o00'43, E 025o54'51 (Orjakivi).
KaitseAllikad ei ole looduskaitse all. Looduse üksikobjektina on kaitse all Helme liivakivi paljand ja ohvrikivi ümbrus. Asutatud 16.04.1974. a. Valga raj. RSN TK otsus nr. 104, pindala 0,5 ha. Allikad säilitada.
KirjandusMägi, H., Veri, K. 1976. Valga rajoon. Siin- ja sealpool maanteed. Tallinn, Eesti Raamat, lk. 78-79.
Heinsalu, Ü., Karise, V. Timm, T. 1976. Looduskaitset vajavad allikad Eesti NSV-s. - Rmt.: Eesti NSV maapõue kaitsest. Tallinn, Valgus, lk. 92-93.
Heinsalu, Ü. 1987. Eesti NSV koopad. Tallinn, Valgus, lk. 89, 114-117.
Valga rajoonis. 1987.Koost. ENSV TA Kodu-uurimise Komisjon. Osa: loodus. lk. 34-46.
Salm, H. 1998. Tõrva, Helme, Hummuli. Maalehe Raamat, lk. 50, 56-57.
IseloomustusHelme Kõrgekalda allikavee uuristatud koobas ja paljand asuvad Helme surnuaia taga järskude nõlvadega Keisrioja oru veerul. Oja suubub Tõrvast põhja pool Õhne jõkke. Kõrgekalda liivakivi paljandi, mis on 100 m pikk ja 10 m kõrge, jalam on allikaterohke. Väikesed allikad avanevad savikihi peal. Paljandis oli koobas, mis on kinni varisenud. Läheduses olev Uru talu sai nime koopa ehk uru järgi.
Kõrgekaldal registreeriti 1998. aasta augustikuul 8 langeallikat (vooluhulk kuni 0,1 l/s) ning pindalaline allikaimme. Allikad avanevad 6-7 m kõrgusel jõest ning järsu languse tõttu on nende ees sälkorukesi.
Kunagise koopa kohal avanev allikas on jõe veepinnast 6 m kõrgemal. Allikas voolab sälkorus (vooluhulk augustis 1998. a. oli 0,1 l/s). Kinnivarisenud koopa juures on allikaimbed. Teine suurem allikaoja voolab paralleelselt jalgrajaga. Kahe meetri kaugusel jõest kaob allikanire maa alla ja avaneb jõe ääres kaldaallikana. Paljandi tagumise nurga juures 4 m kõrgusel jõest avaneb langeallikas on sängi kulutanud sinakatesse savidesse.
Läheduses, jõeorgu laskumise teel oruveerul on Helme orjakivi, millel on näha põgenenud orja või teise versiooni kohaselt vaeslapse istumise jälg. Ohvrikivi oli muinasajal Helmes asunud hiies.
KoostanudH. Kink
E. Andresmaa
K. Erg
SeisundRahuldav, kuid kaldalt varisenud puud tõkestavad juurdepääsu ja koos varingutega muudavad sageli väikeste allikate iseloomu.
TähtsusGeoloogiline, maastikuline, turistlik, arheoloogiline. Hästi on jälgitav põhjavesi koobaste moodustajana ja devoni liivakivides langeallikate kulutav tegevus.
UuritusÜ. Heinsalu, 1975 - esialgsed allikauuringud;
E. Andresmaa, M. Kõiv, 1998 - revisjoniülevaatus.
LoodusobjektAllikas
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiValga maakond, Tõrva vald, Helme alevik
Valga maakond, Tõrva vald, Möldre küla