Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Ellukivi ehk ElukiviVäljad: peida ,kuva
NimiEllukivi ehk Elukivi
AsukohakirjeldusViru-Nigula kn., Iila küla Mäe talu lähistel.
KaitseArheoloogilise mälestisena riikliku kaitse all. Rahnu juurde on püstitatud silt pealkirjaga "Arheoloogiamälestis Ellukivi on riikliku kaitse all, nr. 1408". Võtta ka kui ürglooduse mälestis riikliku kaitse alla.
IseloomustusGraniitrahn, keskmiseteraline, roosakashall. Pikkus 9,3 m, laius 8,1 m, kõrgus 3,0 m, ümb. 27,4 m. Peaaegu hiidrahnu mõõtmetega, lamavat neljakandilist prismat meenutav järskude külgede ja tasase, peaaegu horisontaalse laega kivi. Selle lääne- ja põhjaküljed on maapinnal negatiivse kaldenurgaga. Lael on kaks ohvrilohku: üks on 60 cm pikk ja 40 cm lai, vihmaga vett täis; teine lohk paikneb prao kohal. Rahn on praguline, krobelise pinnaga, millest ulatuvad välja kvartsiterad (nende ümbert on porsumine teised mineraalid hävitanud. Kivi lael kasvab ühes praos ligi 2 m kõrgune hädine pihlakapõõsas. Veel leiame siit vesiheina, kõrrelisi ja sammalt, samblikke on kivi pinnal tagasihoidlikult.
Rahn paikneb niiskes lehtmetsas, paekaldalt umb. 0,5 km kirdes. Suure rahnu ümbruses leidub üksikuid väikeseid rändrahne. Pärimuste järgi olnud sellele kivile ohverdamisel tervendav mõju (H. Joonuks, Rakvere rajoon, Tln., 1977, lk. 42).
Kirjapildis on rahnu märgitud küll "Ellokivi", "Ellu kivi" või "Elukivi" nimega. Küllap on õige viimane, mida kasutab ka M.J. Eisen. Oma artiklis "Pühad kivid" (Eesti Kirjandus, 1918/1919, nr. 7) kirjutab ta: usutakse, et see kivi ohverdajale elu annab, kui "haigus ei ole surmav" (lk. 157).
KoostanudK. Müürisepp
14. aug. 1990. a.
SeisundHea. Kergesti leitav.
TähtsusArheoloogiline (kultusekivi), kultuurilooline, õppeotstarbeline, esteetiline, turistlik.
UuritusRahnust "Ellukivi" teatas 1922. a. V. Püss Arkeoloogia kabinetile andes kivi mõõtmeteks põhja-lõuna sihis 5,3 m, ida-lääne sihis 7,4 m ja kõrguseks 3,5 m. G. Vilbergi koostatud brošüüris Eesti Loodusmälestusmärke, tartu, 1931, lk. 44 viidatakse A. Krikmanni teatel Ellukivist Malla valla Iila küla Visulõppe lagendikul, mille ta tegi LUS-i Looduskaitse arhiivile 1922. aastal. Rahnu mõõtis ja uuris 1990. a. suvel K. Müürisepp.
LoodusobjektRändrahn, kivi
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiLääne-Viru maakond, Viru-Nigula vald, Iila küla