Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Tarakvere oos (Linnutaja linnamägi, Kalevipoja säng)Väljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaLinnutaja linnamägi (KLO1000519)
NimiTarakvere oos (Linnutaja linnamägi, Kalevipoja säng)
AsukohakirjeldusJõgeva maakond. Torma vald. Vanamõisa asulast (Tartu - Torma maanteel) 2 km ida pool. Vooremaa idapiiril.
KaitseLinnutaja linnamägi on muinsuskaitse all. Tarakvere oosisüsteem pole kaitse all. Ei vaja spetsiaalset kaitset. Vältida lageraiet ja sellega seotud pinnase lõhkumisi.
KirjandusRõuk, A.-M. 1976. Vooremaa kujunemise põhijooni. - Eesti Loodus, 6, 367-374.
IseloomustusNeli lookleva põhiplaaniga kirde - edelasuunalist oosilüli Tarakvere oosisüsteemis. Kirdepoolsem oosidest on kuni 250 m laiune ja 10 m kõrgune ning tasase lavaja laega. Abs. kõrgus ulatub 57 meetrini. Pinnavormi edelaots aheneb kitsaks tasaselaeliseks valliks. Kolm edelapoolset oosilüli on samuti lavajate, kuid kitsaste lagedega kõrgusega 55-56 m ü.m.p. Kohati on lagedel sulglohkusid. Edela poolt teisel vallseljakul on Linnutaja linnamägi (Tarakverest 1,5 km kirde suunas), mis on valli ja vallikraaviga oosi laiemast kirdeotsast eraldatud. Nii linnamäe kui ka teiste ooside nõlvad on järsud, tõenäoliselt erodeeritud ka hilisjääaegsete vooluvete poolt. Tarakvere oosid on osa liustiku vooluveetekkelisest ooside-mõhnade-orgude süsteemist Saadjärve voorestiku kirdeosas (joon.1), mis tekkis hilisjääajal liustiku põiklõhedes.
Koostanud R. Karukäpp
Seisund Hea. Kogu pinnavormistik on kaetud metsaga, ka varasemad põllustatud alad kirdepoolsel ooslaval. Piki oosisüsteemi kulgeb tee.
TähtsusTeaduslik, muinsuskaitseline.
UuritusGeoloogiliselt spetsiaalselt uuritud pole. Üldgeoloogilised uurimistööd tehtud geoloogilise kaardistamise raames (Eesti Geoloogiakeskus). Morfoloogiliselt uurinud A.-M. Rõuk 70-80ndatel aastatel. Linnamägi uuritud arheoloogiliselt.
Nüüdisseisundit hindas R.Karukäpp 25. Aug. 2000.a
LoodusobjektOos
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiJõgeva maakond, Jõgeva vald, Kõnnu küla
Jõgeva maakond, Mustvee vald, Tarakvere küla