Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Narva karjääri lääneseinVäljad: peida ,kuva
NimiNarva karjääri läänesein
AsukohakirjeldusIda-Viru maakond. Narva karjääri 4. transhee läänesein, karjääri tootmishoonetest 5,5 km edelas.
KaitseVõtta riikliku kaitse alla ja tähistada. Kaevanduse sulgemisel ja tema üleandmisel metsamajandile tuleks tagada paljandi säilitamine vähemalt ca 50 m pikkusel lõigul. Teatada sellest kaevandusele.
Kirjandus1. A. Kleesment, E. Kurik, J. Valiukevicius. The stereotypes of the subdivisions of the Narva regionel stope (trükis).
2. U. Moldov. Rüükala Cocccosteus Narva lademes. Diplomitöö, Tartu, 1984.
IseloomustusNarva põlevkivi karjääri 4. tranšee lääneseinas on 250-300 m pikkuselt võimalik jälgida Narva lademe alumise, Vadja vöö profiili üldpaksusega 8,7 m ja tema kontakti all-lamava Kukruse lademega. Profiil iseloomustab küllaltki hästi Vadja vööd, mille paksus selles Narva lademe jaoks stratotüüpses regioonis on puuraukude andmetel ca 16 m. Esindatud on kõik peamised sellele stratigraafilisele tasemele iseloomulikud kivimitüübid: hallid domeriidid, kollakad peenplaatjad dolomiidid, mustad peenekihilised savid, hallid dolomiitsed savid, brektšia. Paljandist on leitud rohkesti Vadja vööle iseloomulikke rüükalade fragmente. Siit võetud proovidest on J. Valiukevišiuse poolt määratud Vadja vööde tüüpilised kivistised Cheiracanthoides comtus ja Cheriracanthus orassus.
SeisundAsub praegu töötava Narva karjääri alal. Kaevandamine liigub lõuna suunas ja otseselt ei ohusta karjääri lääneseina.
TähtsusTeaduslik. Parim ja kõige täielikum Narva lademe Vadja vöö paljand, mis on võetud stratotüübiks.
UuritusEsmakordselt (1983) kirjeldas ja uuris E. Kurik ja U. Moldov (1984), seejärel A. Kleesment (1983, 1984, 1990) ja V. Kurs (1983, 1984). Narva ja Kukruse lademe piiri uuris detailselt L. Põlma (1987). Paleontoloogiliselt uurisid E. Kurik, U. Moldov, J. Valiukevicius ja L. Põlma. Suurem osa paleontoloogilisest materjalist (E. Kurik), kivimipalade kollektsioon ja mineraloogiliste uuringute materjalid (A. Kleesmendi, L. Põlma kollektsioonid), on Eesti TA GI-s, akantootide materjal Leedu Geoloogiliste Uuringute Instituudis.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiIda-Viru maakond, Narva-Jõesuu linn, Mustanina küla