Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Paluküla-Sillaotsa servamoodustisedVäljad: peida ,kuva
NimiPaluküla-Sillaotsa servamoodustised
AsukohakirjeldusRapla maakond, Kehtna vald. Kaeva, Palasi ja Loosalu sookaitsealade vahel.
KaitsePaluküla Hiiemägi võeti looduskaitse alla Rapla rajooni RSN TK otsusega nr 92 18.08.1964.a. Rapla rajooni RSN TK otsusega nr 11 25.09.1973.a kinnitati Paluküla - Sillaotsa servamoodustised kohalikutähtsusega looduskaitseobjektiks. Otsuses on, et töid, mis objekti võivad kahjustada, võib teha vaid kohaliku keskkonnakaitse organi loal. 1980.a soovitati Paunküla - Sillaotsa servamoodustiste ala lugeda pinnavormide kaitsealaks (Raid, 1980. Rapla Metsamajandi piirkonna looduskaitseobjektid". Käsikiri.). Hiiemägi jääb selle sisse.
Rapla Maavalitsuse määrusega nr 97 20.10.1992.a nimetati kaitsealune Paluküla - Sillaotsa servamoodustiste ala Paluküla - Sillaotsa servamoodustiste kaitsealaks pindalaga 2114 ha. Otsuses on ära toodud ka ala piirid.
Kaitseala pinnavormide ja maastiku säilitamiseks tuleks tõkestada ulatuslik kruusa - liiva kaevamine, metsade lageraie, uute teetrasside läbiviimine ja muud maastikku halvendav tegevus.
KirjandusPaidla, A. Loosalu - Paluküla looduse õpperada. Ühistöö, 14, 15.08.1984 (nr 95, 96).
Petersoo, T. Hoolduspiirkonna loodusmälestisi. Ühistöö, 22.08.1985, nr 99
Petersoo, T. Meie pinnavormide kaitseks. Ühistöö, 16.11.1976
Petersoo, T. Looduskaitseobjektid (rajoonis). Ühistöö, 26.05.1984, nr 61
Viator (Gustav Vilbaste). Harjumaa kõrgeimal mäel. Loodusvaatleja, 1935, 5
IseloomustusPaluküla - Sillaotsa servamoodustised on Rapla maakonnas kõige suuremad ja ulatuslikumad. See koosneb E. Rähni järgi põhimõtteliselt radiaalsetest oosidest ja mõhnastikest. Viimased asuvad kompleksi lõunaosas, kus liituvad Paluküla - Kädva - Vahastu otsmoreeniga. Mõhnastik loob ligi 10 km2 suurusel alal väga vahelduvailmelise maastiku.
Eriti tähelepanuvääriv on valdavalt kruusast koosnev Paluküla mõhnastik ning omavahel liitunud kaks paralleelset oosi - Pugumägi. Viimase nõlvadel ja jalamil leidub Balti jääpaisjärve astanguid. Ka Ingliste oosi umbruses on neid ja arvatavasti ka luiteid.
Servamoodustiste alal asub Lääne - Eesti kõrgeim punkt - Paluküla Hiiemägi, suhtelise kõrgusega 31 m ja 106,4 m ümp. See on valdavalt metsaga kaetud, kuid möödunud sajandil oli põllustatud. Hiiemäest läänes selle kõrval asub Reevimägi, kust avaneb kaunis vaade põldudele, metsadele, maanteele ja Palasi rabale. Reevimäe kõrgus on 99 m ümp. Seal on ka ümbrust tutvustav stend. Mäel ja selle nõlvadel käiakse suusatamas.
SeisundPaluküla -Sillaotsa servamoodustiste ala on enamjaolt heas seisundis, väljaarvatud sillaotsa ümbrus. Põllustamine on kohati kahjustanud ooside jalamil asuvaid rannamoodustisi. Hiiemäe ümbrust hooldavad looduskaitsetöötajad ja aktivistid.
TähtsusMaastikuline, geoloogiline, ökoloogiline, õppeotstarbeline, turistlik, rekreatiivne. Paluküla ümbrus on suusa-, orienteerumise ja motokrossivõistluste paik. Reevimäel süüdatakse igal aastal jaanituli. Siit avaneb parim vaade ümbruskonnale. Servamoodustiste alal leidub objekte, mille kohta on muistendeid ja rahvajutte. Paluküla Hiiemäel olevat vanasti viidud ande.
UuritusAla on uurinud G.Vilbaste (1935), E. Rähni jt teadlased geoloogiliselt ja botaaniliselt.
LoodusobjektKuppelmaastiku elemendid
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiJärva maakond, Türi vald, Kädva küla
Rapla maakond, Kehtna vald, Ohekatku küla
Rapla maakond, Kehtna vald, Palasi küla
Rapla maakond, Kehtna vald, Paluküla küla
Rapla maakond, Rapla vald, Vana-Kaiu küla