Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: VaresemäedVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaVaresemägede maastikukaitseala (KLO1000445)
NimiVaresemäed
AsukohakirjeldusViljandi maakond. Saarepeedi vald. Viljandi - PõltsamaA maantee õgvenduse ja vana maantee vahel Tääksi - Välgita orundi lõunaosas, 5 km Viljandi linnapiirist kirde poole.
KaitseUuest maanteest lõunapoolne osa on kaitse all maastikukaitsealana. Ürglooduse mälestusmärgina tuleks käsitleda oosi ka põhja poole - kuni Saarepeedini (joonisel näidatud piirides). Vaatamata kaevandamistele on oosisüsteemi algne vorm maastikul aimatav. Nii kaitsealal kui ka põhja pool on korralikult tähistatud matkarajad.
KirjandusOrviku, K. 1935. Viljandimaa aluspõhi ja pinnakate.Tartu Ülikooli Geoloogia Instituudi Toimetused nr. 47, Tartu, 1-22.
Tammekann, A. 1939. Viljandimaa pinnakatte tekkelugu. - Koguteos "Eesti" VII, Viljandimaa, Eesti Kirjanduse Selts, Tartu,4-10, 36-40.
Lõokene, E. 1968. Viljandi rajooni geomorfoloogia. - Viljandi rajoonis.Kodu-uurijate seminar-kokkutulek 25. -28. Juunini 1968. Ettekannete kokkuvõtted. Tallinn, 7-19.
IseloomustusTääksi - Välgita ürgoru oosisüsteemi lõunapoolses (kuni 25 m kõrguses) osas on 300 - 400m laiune lavaoos tugevasti liigestatud oosilohkudest. Kuni 7 - 8m sügavuseni on setted muutliku iseloomuga: jämedad veeristik-kruusliivad vahelduvad peenliivakihtidega. Veeriste hulgas valdab tardkivimiline materjal. Nii oosi nõlvadel kui setetes on sagedased rändrahnud. Tüüpiline orund--oos kooslus, mis on iseloomulik Eestis vaid Sakala kõrgustikule.
KoostanudR.Karukäpp
SeisundOosisüsteemi, kui terviku seisukohalt on looduskaitseline seisund ebarahuldav. Suur osa kõige reljeefsematest ja kõrgematest oosilülidest on rikutud kaevandamisega (Saarepeedi, Välgita ja Varesmäe karjäär). Vähem rikutud on künkliku pinnamoega osa vana ja uue maantee vahel, mis on võetud kaitse alla.
TähtsusMaastikuline, puhkemajanduslik, teaduslik: orund-oos-koosluse ilmekas näide.
UuritusUurinud E. Lõokene. Rakendusuuringuid on teinud Eesti Geoloogiakeskus seoses kruusa-maardlate uuringutega. Praegust seisundit hindas 03. aug. 1997.a. R.Karukäpp
LoodusobjektOos
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiViljandi maakond, Viljandi vald, Saarepeedi küla
Viljandi maakond, Viljandi vald, Taari küla