Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Matu koobas = Matu PõrguVäljad: peida ,kuva
NimiMatu koobas = Matu Põrgu
AsukohakirjeldusViljandimaa, Tarvastu vald. Mustlast ca 5 km lôunas, Matu vesiveski varemetest 400 m allavoolu Tarvastu jôe vasakul kaldajärsakul. Raskesti leitav ja juurdepääsetav. Paljandisse jôudmiseks tuleb veski tammi juurest minna jôeorgu mööda allavoolu.
Kaitse Pole looduskaitse all. Tuleks lülitada kaitse all olevate objektide nimekirja.
KirjandusLaugaste E., Liiv E. 1970. Muistendid Vanapaganast. Tallinn, 606 lk ( lk.344).
Heinsalu Ü. 1987. Eesti NSV koopad. Tallinn,160 lk.
IseloomustusOn tegemist Aruküla lademe Tarvastu kihtide suhteliselt väikese paljandiga kôrgusega 2,5 ja pikkusega ca 5 m, kus avanevad pankjad roosakaspunased pôimjaskihilised keskmiselt tsementeerunud liivakivid. Peaaegu kogu paljandi vôtab enda alla vôlvjas koopasuu laiusega 3m ja kôrgusega 1,6 m, mille idapoolsest servast voolab välja veerohke Tarvastu jôkke voolav allikoja.
Koopa esimene osa on 3,1m sügav ja selle tagaseina parempoolsest nurgast algab kirdesse suunduv käik, mis esimese 7m ulatuses on 1m lai ja ca 0,9-1m kôrge. Selles osas on käigu pôhi kogu ulatuses kaetud 10-15 cm sügavuse allikavee kihiga. Edasi suundub käik pôhja, muutub pisut laiemaks (kuni 1,5 m), kusjuures allikoja voolab ainult käigu paremas servas. See käik viib grotti laiusega 2,5, pikkusega 7 m ja kôrgusega keskosas 1,7 m. Groti pôhi on kaetud varisenud liivaga, allikoja voolab suhteliselt kitsa nirena ainult paremas servas. Groti otsaseinast läheb edasi 2m pikkune kuiv käik laiusega 0,6 ja kôrgusega 0,4 m. Seega on koopa môôdetud üldpikkuseks 29,1m. On tegemist sufosioonilise tekkega loodusliku koopaga.
Ka Ü.Heinsalu on saanud koopa pikkuseks peaaegu sama väärtuse - 29,5 m. Küll on peale môôdistamist varingute tagajärjel väiksemaks muutunud koopa esiosa ja grott. Kinni on varisenud ka grotist lähtuv kôrvalkäik.
Rahvapärimused seovad seda koobast Vanapaganaga, andes koopale Matu Pôrgu nime. Muistendite järgi on tegemist sügavneva käiguga, mis viis maa sisemuses paiknevasse pôrgusse.
Seisund Halb.
Juurdepääs mööda jôge raske jôe risustuse tôttu, metsast pole käesoleval ajal korralikku juurdepääsu.
Tähistamata
TähtsusTeaduslik, rekreatiivne (?). Üks Viljanimaa pikimaid looduslikke koopaid, kuid suhteliselt raskesti juurdepääsetav.
UuritusMatu Pôrgule on viidatud 1889.a. üles kirjutatud muistendis. Koopa môôdistamise ja kirjelduse on teinud Ü.Heinsalu (arvatavasti 60-ndatel-70-ndatel aastatel). Koopa plaani on teinud kohalike elanike andmetel Helme koduuurija Olev Merivee. Koopa ülevaatuse koos môôdistamise ja plaani tegemisega teostasid 1997.a. suvel A.Kleesment ja E.Pirrus.
LoodusobjektKoobas
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiViljandi maakond, Viljandi vald, Kuressaare küla