Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Paluküla paemurdVäljad: peida ,kuva
NimiPaluküla paemurd
AsukohakirjeldusHiiu maakond, Pühalepa vald. Paikneb Kärdla-Heltermaa teest 300 m ida pool, Paluküla kirikust 1,3 km kagus, Paluküla bussipeatusest veidi põhja pool, endise lasketiiru alal.
KaitseEi ole looduskaitse all, vajab säilitamist ja tähistamist.
KirjandusRõõmusoks A. 1980. Eesti aluspõhja geoloogia.
Meidla T. 1983. Die ostracoden aus den grenzschichten der Vormsi- und Pirgu-Stufen Westestlands. Proc. Estonian Acad.Sci.Geol.,32(2),53-59
Oraspõld A. 1991. Microlithology of the boundary beds between Vormsi and Pirgu stage (Upper Ordovician) in Paluküla stone pit in Island Hiiumaa.
Acta et Comment. Universitatis Tartuensis, 934. Töid geoloogia alalt, XII, 13-22.
Meidla T. 1996. Late Ordovician Ostracodes of Estonia. Fossilia Baltica 2. Tln., 222 lk.
Hints O., Nõlvak J. 1999. Proposal for the lower boundary-stratotype of the Keila
Regional Stage (Upper Ordovician). Proc. Estonian Acad.Sci.Geol., 48 (3), 158-169.
IseloomustusPaljand on valitud Ülem-Ordoviitsiumi Pirgu lademe alumise piiri stratotüüpseks läbilõikeks. Kaasaegses stratigraafias defineeritakse geokronoloogilised ühikud just üksuse alumise piiri fikseerimisega mingis püsivas tugiläbilõikes ja seda hakatakse üha rohkem järgima ka Eestis. Paluküla vana paemurd on üks sobivamaid neist ja kuulub seetõttu säilitamist väärivate loodusmälestiste hulka. Ta on piisavalt püsiv ja korduvuuringuteks kättesaadav.
Paljandis avanevad Vormsi ja Pirgu lademe piirikihid (vt joonis).
KoostanudR.Nemliher. Kuupäev: 8. juuni 2006. a.
SeisundRahuldav, vajab aeg-ajalt korrastamist.
TähtsusAinus Vormsi ja Pirgu lademe vahelist piiri avav paljand Eestis, milles on võimalik teha kordusuuringuid ning mis seetõttu on sobiv nimetatud üksuste piiri tugipaljandiks.
UuritusUuritud ja külastatud korduvalt, põhjalikult uurinud A.Oraspõld 1975, mille käigus iseloomustatud nii litoloogiliselt kui ka paleontoloogiliselt, sh biostratigraafiliselt oluliste mikrofossiilide (kitiinikud, konodondid) lõikes.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHiiu maakond, Hiiumaa vald, Paluküla