Ala andmete kuvamine

Kaitsealune ala või üksikobjekt: Õisu maastikukaitseala (KLO1000223)Väljad: peida ,kuva
Maastikulised väärtusedpark
Maastiku tüüppuhkemaastik
Ala staatuskaitsealune
Kaitsekorra alus2006.05.26 Vabariigi Valitsuse 26. mai 2006. a määrus nr 122
Õisu maastikukaitseala kaitse-eeskiri
KKR koodKLO1000223
NimiÕisu maastikukaitseala
On maksusoodustusJah
On registriobjektJah
Maismaa pindala (ha)399,7
Siseveekogude pindala (ha)195,8
Kaitse eesmärgi kirjeldusÕisu maastikukaitseala kaitse-eesmärk on:
1) Õisu pargi kaitse;
2) nõukogu direktiivi 92/43/EMÜ looduslike elupaikade ning loodusliku loomastiku ja taimestiku kaitse kohta I lisas nimetatud elupaigatüüpide - vähe- kuni kesktoiteliste mõõdukalt kareda veega järvede (3130), looduslikult rohketoiteliste järvede (3150), jõgede ja ojade (3260), lubjavaesel mullal liigirikaste niitude (6270*), niiskuslembeste kõrgrohustute (6430), lamminiitude (6450), liivakivipaljandite (8220), vanade loodusmetsade (9010*) ja looduslike vanade laialehiste salumetsade (9020*) kaitse;
3) nõukogu direktiivi 92/43/EMÜ II lisas nimetatud liikide, mis on ühtlasi I või II kategooria kaitsealused liigid, ning hariliku vingerja (Misgurnus fossilis), kes on ühtlasi III kategooria kaitsealune liik, elupaikade kaitse.
IseloomustusÕisu maastikukaitseala asub Viljandimaal Halliste ja Karksi vallas. Kaitseala on loodud 1959. aastal Õisu ümbruse geoloogiliste vaatamisväärsuste ja haruldaste liikide kaitseks. Geoloogilistest objektidest väärivad tähelepanu kesk-devoni liivakivi paljandid, jõeorg ja rändrahnud. Kaitsealustest loomaliikidest leidub valgeselg-kirjurähni, rukkirääku, kassikakku, kalakotkast, merikotkast. Kaitsealustest taimeliikidest esineb harilik kobarpea, väike vesikupp, balti sõrmkäpp, kaunis kuldking jt. Kaitseala pindala on 595,5 ha.

Pesitsevad liigid: Bubo bubo, Crex crex, Dendrocopus leucotos.
Talvitujad: Haliaetus albicilla, Pandion haliaetus.
Veel on registreeritud: Myotis daubentoni, Myotis dasycneme, Plecotus auritus, Pipistrellus nathusii. (P. Kiristaja, 1998; K. Möller, 1998)

Kaitstavad taimeliigid: Ligularia sibirica, Nuphar pumila, Dactylorhiza baltica, Thamnobryum alopecurum, Cypripedium calceous, Daphne mezereum, Neottia nidus-avis, Dactylorhiza fuchsii, Listera ovata, Goodyera repens, Platanthera bifolia, Nympea candida. (P. Kiristaja, 1998)

Asukoht: Õisu sovteh,Võrtsjärve NKM, Viljandi-Abja mnt Sulusi-Kaarli juur., paremal 500 m, 24 km Vil-s
Tüüpmaastikukaitseala, looduspark
Andmed Keskkonnaregistris:Ava objekti andmed Keskkonnaregistris
http://register.keskkonnainfo.ee/...
Asukoht Maa-ameti X-GIS kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Maa-ameti X-GIS rakenduses
http://xgis.maaamet.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ala kohanimiViljandi maakond, Mulgi vald, Ereste küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Kaarli küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Kalvre küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Mõõnaste küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Morna küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Õisu alevik
Viljandi maakond, Mulgi vald, Pärsi küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Ülemõisa küla
Seosed: peida ,kuva
Ala või üksikobjekt asub rahvusvahelise tähtsusega aladelÕisu loodusala EE0080516
Kaitsealuse ala või üksikobjekti veekogudÕisu järv VEE2089700
Veskejärv (Õisu Veskejärv) VEE2090800
Raadi oja VEE1141200
Vidva oja (Vidva jõgi) VEE1141500
Kõpu jõgi VEE1140900
Tammelaane kraav VEE1140905
Mõõnaste kraav VEE1140908
Alal asuvad ürglooduse objektidÕisu järv
Õisu soo (raba)
Õisu Põrguoru allikad
Õisu põrguoru paljandid
Liigid, mis on kaitse eesmärgiksMisgurnus fossilis (vingerjas)
Ligularia sibirica (harilik kobarpea)
Cypripedium calceolus (kaunis kuldking)
Eelnevad kaitstavad aladÕisu park (KLO1200018)
Alal asuvad kaitsealused alad või üksikobjektidÕisu MKA, Õisu pargi pv. (KLO1100753)
Õisu MKA, Soo-otsa pv. (KLO1100754)
Õisu MKA, Õisu pv. (KLO1101130)
Õisu MKA, Õisu järve pv. (KLO1100752)
Õisu MKA, Ariva skv. (KLO1100751)
Õisu MKA, Õisu jõeoru skv. (KLO1100750)
Dokumendid: peida ,kuva
Seotud dokument Vabariigi Valitsuse 19. jaanuari 2009. a määrus nr 13 «Looduskaitseseaduse» alusel kehtestatud Vabariigi Valitsuse määruste muutmine seoses Keskkonnaministeeriumi keskkonnateenistuste, Riikliku ...
Seotud dokument MAAMAKSUSEADUS (terviktekst)
Seotud dokument Vabariigi Valitsuse 1. veebruari 2007. a määrus nr 33 Vabariigi Valitsuse 29. oktoobri 1998. a määruse nr 247 «Maamaksu korrigeerimine Kullamäe, Muti, Navesti, Papioru, Uue-Võidu, Varesemägede, Viljandi ja Õisu maastikukaitsealadel, Järveküla ...
Seotud dokument Vabariigi Valitsuse 1. veebruari 2007. a korraldus nr 66 Maamaksu korrigeerimine Õisu maastikukaitsealal
Kaitsekorra alus Vabariigi Valitsuse 26. mai 2006. a määrus nr 122 Õisu maastikukaitseala kaitse-eeskiri
Seotud dokumentVabariigi Valitsuse 26. mai 2006. a määruse nr 122 "Õisu maastikukaitseala kaitse-eeskiri" SELETUSKIRI
Seotud dokument Keskkonnaministri 19. mai 2004. a määrus nr 52 Kaitsealade ja kaitstavate looduse üksikobjektide valitsemise volituste andmine
Seotud dokumentKeskkonnaministri 30.01.2001 käskkiri nr 70 Kaitsekorralduskavade kinnitamine
Seotud dokument VV 29. oktoobri 1998. a määrus nr 247 Maamaksu korrigeerimine Kullamäe, Muti, Navesti, Papioru, Uue-Võidu, Varesemägede, Viljandi ja Õisu maastikukaitsealadel, Järveküla looduskaitsealal ning Loodi looduspargis
Seotud dokument Õisu maastikukaitseala kaitse-eeskirja ning välispiiri kirjelduse kinnitamine (terviktekst kehtetu)
Seotud dokument Vabariigi Valitsuse 16. aprilli 1998. a määrus nr 78 Õisu maastikukaitseala kaitse-eeskirja ning välispiiri kirjelduse kinnitamine
Seotud dokumentLooduskaitse korraldus Viljandi maakonnas Viljandi maakonnavalitsuse määrus 9.11.1992 nr 413
Seotud dokumentViljandi maakonnavalitsuse määrus nr.296 Loodushoiust Viljandi maakonnas (tühistatud)
Seotud dokumentENSV MN määrus 5. juunist 1959. a. nr.218 Abinõudest parkide säilitamiseks ja korrastamiseks vabariigis
Kaitsekorralduskava: peida ,kuva
Kaitsekorralduskava Õisu maastikukaitseala kaitsekorralduskava 2012-2021
KaitsekorralduskavaÕisu maastikukaitseala KKK 2003-2007