Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Sitka (Tamme) müürVäljad: peida ,kuva
NimiSitka (Tamme) müür
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Kaitsealune alaPiusa jõe ürgoru maastikukaitseala (KLO1000202)
AsukohakirjeldusVõru maakond, Meremäe vald. Piusa jõe paremal kaldal 300 m Tiisleri veskist allavoolu. Juurdepääsuks tuleks sõita Vahtseliinast asfaltteed mööda Möldrini, sealt ületada Piusa jõgi ning seejärele suunduda Piusa paremalt kaldalt põhja suunas kulgevat külavaheteed Tiisleri veskini (1,5 km).Veski juurest viib tähistatud jalgrada Sitka müürini, mis jääb 300 m kirdesse.
IseloomustusPiusa jõe ürgoru parempoolse veeru kaldajärsakul paljanduvad pankja müürina 30-meetrilisel lõigul Gauja lademe Lode kihistiku roosakaskollased ja kollakasvalged põimjas-kihilised liivakivid. Võib jälgida kuni 13 m kõrgust profiili. Liivakivid on läbitud selgete kahesuunaliste lõhesüsteemidega suundades 310o ja 10o.
Paljandi alumises osas, veepinnast ca 4 m kõrgusel, on violetikashalli savi läätsjaid vahekihte paksusega 5-20 cm. Savivahekihtidega taseme peal on liivakivis üksikuid kalafossiilide fragmente. Seda taset võib jälgida ainult paljandi allavoolu poolses osas, kuna valdavalt on paljandi alumine 4 m kuni jõe pinnani kaetud kvaternaarse varinguga, millel on lopsakas rohttaimede kate.
Ligipääs profiilile on paljandi allavoolu otsast, kusjuures mööda kvaternaarset varingut liikudes saab müürile juurde kogu ulatuses.
TähtsusTeaduslik, rekreatiivne. Fossiilsete kalade leiukoht. Piusa ürgoru matkaraja objekt, mis küll asub otsesest matkarajast pisut kõrval.
SeisundRahuldav. Halva juurdepääsu tõttu on vähe külastatav ja sõltub peamiselt looduslikest protsessidest. Viimase 50 aasta jooksul on varingute tõttu ülemisest servast profiil suurenenud.
KaitseOn kaitse all Piusa ürgoru maastikukaitseala üksikobjektina. Tiisleri veski juures on Sitka müürini viiva teeraja otsas paljandile suunatud viit ja silt informatsiooniga. Teerada on rohtunud ja kohati vaevumärgatav, mis näitab tema vähest külastatavust. Ei ole vajadust täiendavaid kaitsemeetmeid rakendada. Säilitada olemasolev kaitse.
UuritusEsimene teadaolev geoloogiline kirjeldus on pärit H.Viidingult 1957.-st aastast. 1957.a. mõõdistas paljandit ka L.Unt oma diplomitööeelsel praktikal. 50-ndatel ja 60-ndatel aastatel tegi fossiilsete kalade otsinguid paljandis E.Mark-Kurik. Sellest paljandist on leitud siiski ainult väiksemaid ja tihti porsunud fragmente. I.Kase poolt 1966.a. tehtud maastikukaitseala plaanil on Sitka müüri kohale ekslikult märgitud Jõksi müür. Koduloolaste A.Ivaski ja E.Hillepi materjalides (1973) on Sitka müür oma õigel kohal. Sama käsitlus on leidnud kajastamist ka hilisemas turismialases kirjanduses. Revisjonülevaatus tehti A.Kleesmenti poolt 1998.a.
KirjandusOn leidnud kajastamist enamikus Piusa ürgoru maastikukaitseala käsitlevates trükistes alates 1973.a.
KoostanudA.Kleesment
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiVõru maakond, Setomaa vald, Raotu küla