Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Hinni kanjonVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaHaanja looduspark (KLO1000469)
NimiHinni kanjon
AsukohakirjeldusVõru maakond, Rõuge vald. Võru-Valga maanteelt tuleb Nursi teeristist sõita 1,5 km Rõuge teed mööda lõunasse, kus maanteel on tähis: "Hinni org, Lätte talu". Siit saab taluteed mööda sõita 0,5 km kuni edasisõitu keelustava sildini. Keelusildi juurest viib rada kanjonisse, aga võib jalgsi minna ka mööda taluteed kanjoni järvepoolsesse otsa, kus kanjonisse saab mööda korralikku treppi.
KaitsePole looduskaitse all. Tuleb kindlasti võtta kaitse alla.
KirjandusRumma J. (peatoim.). 1926. Võrumaa. Maateaduslik, tulunduslik ja ajalooline kirjeldus. Tartu, 498 lk., lk. 278.
Bölau E. 1944. Das Devon im südosten Estlands. Tartu/Dorpat, 86 lk., lk.42.
Varep E., (koostaja). 1965. Kas tunned maad. Tallinn, "Eesti Raamat", 752 lk., lk.682.
Kenk V., Ploom E. 1972. Siin-ja sealpool maanteed. Võru rajoon. Tallinn, "Eesti Raamat", 80 lk., lk. 55.
Kallejärv T., 1992. Matkaradu Võru- ja Põlvamaal. Tallinn, Eesti Noorte Turismimaja, 152 lk., lk. 38.
Kose M., Kruusi H., 1998. Haanjamaa võluvad paigad. Loodus, lk. 24-25.
Aunin E., 1998. Kagu-Eesti kutsub puhkama. Postimees Extra, 22.august, lk.13.
IseloomustusKahrila järve kirdekalda lähedal on 15-20 m sügavune suure langusega sälkorg, mille põhjas voolab kiirevooluline oja, mis on sügavalt lõikunud Gauja lademe Sietini kihistiku liivakividesse. Allavoolu 50 m ulatuses oja lookleb 6-7m laiuses orus, kuna ülesvoolu muutub org kiiresti 3m laiuseks, kus suures osas kogu oru põhi on kaetud veega. Oru järskudel pervedel paljandub ca 180m ulatuses ühel või mõlemal kaldal valge, hallikasvalge ja kollakas põimjaskihiline liivakivi kuni 5m kõrguste, valdavalt järskude seinte ja pankadena. Kohati on pangad orienteeritud mööda lõhe pindu. Valdavaiks lõhesuundadeks on 220o ja 270o. Põimjate seeriate paksus 20-30 cm, harva kuni 50 cm. Seeriate pindadel roostepruune rauaimpregnatsiooniga kihipindu ja vahekihikesi paksusega kuni 5 cm. Pesiti kvartsveeriste kogumikke. Kvartsterade läbimõõt ulatub kuni 3 cm-ni.
Liivakivis on uurdeid. Valdavalt on tegemist oja pinnast kõrgemal olevate kuivade uuretega sügavusega kuni 2 m, mis on ilmselt inimkäte poolt laiendatud. Vasakul kaldal on vee pinnal ka üks väike allikakoobas. Kõige suurem kuiv koobas on kanjoni allavoolu osa paremas kaldas. See 5m sügavune koobas, mille kõrgus ulatub 1,5 meetrini ja ava laius alt on 2 m asub ojast eemal ja on ilmselt põhiliselt inimeste poolt kaevatud. 1984.a. ei leidnud
Ü. Heinsalu kanjonis koopaid, kuigi ta oli nende olemasolust kuulnud.
Huvitavaks looduslikuks vormiks on koopa juures paiknev altosas liivaseinaga ühendatud peaaegu 5m kõrgune liivakivi sammas. Nelinukse samba mõlema külje pikkus on 30 cm.
KoostanudA.Kleesment
SeisundHea. Korralik viit maanteelt, kanjon puhas, risustamata. Probleeme võib tekkida eravaldusega, mis haarab kanjonit vähemalt osaliselt.
TähtsusRekreatiivne, turistlik, teaduslik. Kergesti ligipääsetav ilus loodusobjekt. Gauja lademe Sietini kihistiku avamus, kus oru järsu languse tõttu saab jälgida ligikaudu 10 meetrilist läbilõiget. Parim selle suhteliselt vähepaljanduva taseme paljand Eestis.
UuritusOn leidnud huvitava loodusobjektina märkimist juba kogumikus "Võrumaa" 1926.a. 40-ndate aastate alguses fotografeeris kanjoni ühte seina E. Bölau. Diplomitööeelsel praktikal 1951.a. külastas ja tegi lühikirjelduse paljanduvast läbilõikest E. Mark-Kurik. 1957.a. uuris kanjonis esinevaid paljandeid H. Viiding ning lülitas selle aastatel 1961-63 geoloogiaüliõpilaste välipraktika marsruudi kavasse. 1984.a. külastas kanjonit Ü. Heinsalu. Koduloolased ja turismimarsruutide koostajad on Hinni kanjoni enamikel juhtudel võtnud Võrumaa huvitavate loodusobjektide nimekirja. Eriline populaarsuse tõus on seotud 90-ndate aastatega, kui andmed kanjoni kohta on korduvalt jõudnud ajakirjandusse.
Revisjonülevaatus ja kanjoni plaan tehti 1998. a. suvel A. Kleesmenti poolt.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiVõru maakond, Rõuge vald, Nursi küla